Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього: 5 фактів про свято

27 вересня – свято Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього. Це свято відзначається в пам’ять знайдення Чесного і Животворчого Древа Хреста Господнього рівноапостольною царицею Єленою (326р.), а з VII ст. з цим днем стали поєднувати спомин про повернення Животворчого Хреста з Персії грецьким імператором Іраклієм (629 р.).
 
  1. Як свідчить передання, після зруйнування Єрусалиму, язичники намагалися повністю знищити спогади про священні місця, де постраждав за людей і воскрес Господь наш Ісус Христос. Імператор Адріан (117 – 138) наказав засипати землею Голгофу і Гріб Господній, а на штучному пагорбі поставити капище язичницької богині Венери і статую Юпітера. На це місце збиралися язичники і здійснювали ідольські жертвопринесення.
  2. Однак через 300 років Промислом Божим великі християнські святині – Гріб Господній і Животворящий Хрест були знову знайдені християнами і відкриті для поклоніння. Це сталося при рівноапостольному імператорові Костянтині Великому (пам’ять 21 травня), першому з римських імператорів, який припинив гоніння на християн. Він дуже сильно хотів відшукати Хрест, на якому був розп’ятий Господь наш Ісус Христос. Для цього рівноапостольний Костянтин направив до Єрусалиму свою матір, благочестиву царицю Олену, з посланням до Патріарха Єрусалимського Макарія. Хоча свята цариця Олена була вже в похилому віці, вона з натхненням взялася за виконання цього доручення.
  3. Прибувши до Єрусалиму вона повеліла знищити язичницькі капища і статуї. Розшукуючи Животворящий Хрест, цариця розпитувала християн та іудеїв, упродовж тривалого часу її пошуки залишалися безуспішними. Нарешті, їй вказали на одного старого єврея на ім’я Юда, який повідомив, що Хрест лежить там, де стоїть капище Венери.
  4. Капище зруйнували і, звершивши молитву, почали копати землю. Незабаром були виявлені Гріб Господній і неподалік від нього три хрести, дощечка з написом, зробленим за наказом Пилата, і чотири цвяхи, що пронизали тіло Господа. Щоб дізнатися, на якому з трьох хрестів був розп’ятий Спаситель, Патріарх Макарій по черзі поклав хрести на одного небіжчика, якого проносили недалеко від того місця. Коли був покладений Хрест Господній, мрець ожив. Побачивши воскреслого, всі переконалися, що знайдено Животворящий Хрест.
  5. Християни, в незліченній кількості прийшли поклонитися Святому Хресту. Вони просили святителя Макарія підняти святий Хрест, щоб всі могли, хоча б здалеку побачити Його. Тоді Патріарх і інші священнослужителі почали високо піднімати Святий Хрест, а народ, в цей момент, виголошував: “Господи, помилуй”, і благоговійно поклонявся Чесному Древу.

Фото – Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії ПЦУ