Вперше в Україні священники УГКЦ та ПЦУ пройшли вишкіл медичних капеланів

Сьогодні, 12 жовтня 2021 року, у Патріаршому Домі, вперше в Україні медичні капелани отримали дипломи про спеціалізований вишкіл, який тривав упродовж двох років. До вишколу долучилося десять священнослужителів, серед яких клірики УГКЦ та ПЦУ з різних куточків України. Навчання відбувалося  під егідою Патріаршої Комісії у справах душпастирства охорони здоров’я УГКЦ. Дипломи капеланів-випускників з підписом голови Патріаршої Комісії, завірили печаткою Львівського медичного коледжу післядипломної освіти, як свідчення того, що під час курсу опанували і дисципліни, яких навчали викладачі коледжу.

Сьогодні з нагоди, урочистого вручення дипломів для кваліфікованих медичних капеланів відбулися заходи. Зокрема, у каплиці при Патріаршому Домі Митрополит Львівський УГКЦ очолив Божественну Літургію у співслужінні із медичними капеланами УГКЦ. Опісля, до вручення сертифікатів долучився також екзарх Донецький Владика Степан Меньок. Митрополита Львівського та Сокальського ПЦУ представляв ієрей Ігор (Турик). Онлайн привітав присутніх голова душпастирської ради УГКЦ Владика Кен (Новаківський). Долучився до заходу голова Асоціації капеланів в охороні здоров’я України Сергій Убогов.

Як зізналася голова Комісії УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я с. Севастіяна (Карвацька) курс для медичних капеланів започаткували ще до Всесвітньої пандемії, у 2019 році. З часом, через пандемію COVID-19  актуальність такого вишколу лише зросла.

“Коли ми починали цю програму 2 роки тому, ми ще не знали, що очікує світ. І це співпало з тою світовою пандемією. І думаю собі, що ви всі погодитеся зі мною, що сьогодні справа медичного капеланства, як і військового, стала дуже видима і потрібна. Тому, дякую усім учасникам цього вишколу, отцям, які взяли участь. Я сердечно дякую усім отцям, які провадили цей курс, які викладали”,

Провідний викладач курсу, медичний капелан з Австрії о. Віталій Микитин підкреслив, що священник у лікарні є немовби посланцем Христа.

“Є методи психотерапії, теологічні, які ми використовували. Але найкращим представленням курсу будуть самі медичні капелани, які прийдуть у лікарні. Бо якою оцінкою можна поставити духовності і людяності? Коли ти схилишся коло ліжка хворої людини,  коли проведеш там не  5 хвилин, а більше.Покажеш свої переживання, покажеш, що тобі залежить чи та людина отримає ласку Божу. Хочу подякувати за довіру Церквам, які доручили своїх капеланів у  наші викладацькі руки”.

У рамках курсу слухачі мали змогу чимало довідатися про аспекти психологічного супроводу людей, які переживають недугу.

“Цей курс є унікальним. Він є перший в Україні. Після двох років навчання можемо побачити ті зміни, які відбулися  у нас, учасниках. За ці 2 роки ми опанували 5 блоків. Ми стали однією командою, друзями. Цей курс нас згуртував.  Бо ми пройшли великий психологічний вишкіл. Ці навики є корисними і у нашому повсякденному житті. Гаслом курсу було допомогти кожному потребуючому, кожному ближньому. Я думаю, що ми з отцями стали ближчими до того, щоб схилитися до ліжка кожного хворого і принести частинку тепла і розради, яких він потребує”, – наголосив священник ПЦУ о. Іван Данилів.

Священник Івано-Франківської Архиєпархії УГКЦ  о. Іван Дмитраш , який закінчив навчання на курсі, розповів, що тренери зокрема навчали учасників ставити себе на місце пацієнта  і показували, що людина переживає у такому стані, чи що відчувають її рідні.

“Передати ті емоції, які ми переживали на тренінгах, то це дуже важко. Той блок, який ми пройшли, заохотив нас стати справжніми друзями. Під час модулів, які ми пройшли, ми стикнулися з реальною роботою у лікарнях. Тепер ми знаємо, що маємо робити. Бо цей курс є практичним. Ми пройшли дуже унікальний вишкіл”, – розповів священнослужитель УГКЦ,

Привітала присутніх директор Львівського медичного коледжу післядипломної освіти пані Леся Вовк, яка наголосила, що коледж завжди готовий продовжувати подальшу співпрацю із Комісією  УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я у нових і подальших проєктах. 

Після вручення дипломів про завершення навчання на курсі, також урочисто відзначили медиків.