«Вторгнення РПЦ в Африку»: Патріарх Феодор II подякував митрополиту Епіфанію

Папа і Патріарх Александрійський і всієї Африки Феодор II висловив письмову вдячність Предстоятелю Православної Церкви України Митрополиту Епіфанію за підтримку в протистоянні з агресивними діями Московської патріархії в Африці. 

Лист був опублікований українською мовою сьогодні на сайті ПЦУ. Він став відповіддю Александрійського патріарха на лист митрополита Епіфанія, в якому Предстоятель ПЦУ висловив свою підтримку патріарху Феодору після неканонічного рішення у грудні минулого року Синоду РПЦ (МП) щодо відкриття в Африці свого екзархату. 

«Цим нашим дружнім листом ми хотіли б висловити нашу глибоку вдячність за лист підтримки, який Ви надіслали щодо антиканонічного вторгнення  Російської Церкви в межі юрисдикції стародавнього Александрійського Патріархату», – написав патріарх Феодор.

Патріарх відзначив у своєму листі, що його церква вимушена боротися, «щоби зберегти передані багато століть тому Богоносними Отцями канонічні привілеї Престолу Святого Марка».

Тож підтримка з України виявилася на часі. 

«Цей великодушний вияв підтримки Патріархату Александрії та всієї Африки з Вашого боку закарбується довічно з вдячністю у пам’яті наших сердець як доказ Вашої благородної та братньої любові, але й Вашої відданості та поваги до другого за першістю Патріархату та його Предстоятеля», – написав патріарх Феодор. 

Нагадаємо, що Александрійська православна церква посідає друге місце в диптиху автокефальних помісних церков і є одним з п’яти стародавніх патріархатів Вселенської Церкви. Її засновником вважається апостол і євангелист Марк. Тож канонічний статус і привілеї цієї церкви були визначені ще Вселенськими Соборами задовго до хрещення Київської Руси. 

Однак після того, як Московська патріархія вирішила в грудні 2021 році створити Африканський екзархат з двома єпархіями, цей багатовіковий порядок було порушено, а єдність світового православ’я опинилась під загрозою. Свої неканонічні дії в Московській патріархії виправдовують тим, що патріарх Александрійський Феодор визнав Томос про надання два роки тому автокефалії Православній Церкві України. 

Фото ПЦУ