Єрм. Юстин (Бойко): “Чому порядні дівчата і хлопці не можуть вийти заміж, чи одружитися?”

Досить часто до мене, як до священника, і не тільки до мене, але й до інших приходять з питанням, яке звучить так: “Чому порядні хлопці і дівчата не можуть одружитися, або вийти заміж?”. Хочу поділитися деякими моїми думками на цю тему. Мабуть, я не дам вам чіткої відповіді, на так поставлене питання. Адже це певне узагальнення ситуації. Я не є психолог, а священник, тим паче, монах, тому бачу ситуацію збоку. Мої поради базуються на душпастирському досвіді у праці з подружжями.

Перше. Щодо того, чому не можуть вийти заміж. А чим є подружжя? У світлі віри є покликанням. Покликання – це процес у якому беруть участь Бог, який кличе, і двоє людей. Віримо, що єднає не випадок, а Господь Бог. І Він знає коли кого покликати і як кого покликати. Тому, той, хто довіряє Богові, має звертатися до Бога у проханні допомогти віднайти своє покликання. Покликання є даром.

Друге. У покликанні бере участь людина. Бог кличе людей до певної місії. Яка є ціль подружжя? Першою, є взаємне щастя, друге – народження дітей і виховання дітей. Такі цілі маємо поставити перед людьми, коли роздумує про покликання. Бог промовляє через слово, знаки, інших людей, події. Тому, людина повинна відчитувати ті знаки, які Бог їй посилає. І найголовнішою небезепекою є те, коли Бог посилає людині знаки, а вона їх не відчитує і думає, що це є випадковістю у їхньому житті. 

Що потрібно робити для того, щоб своє подружнє покликання віднайти? По-перше, треба молитися. По-друге, не треба сидіти у заперті, а треба знати, кого хочеш у житті зустріти. І тут стикаємося з рядом проблем. По-перше, щодо дівчат. У дівчат, досить часто, є вроджений цей інстинкт материнства, жіночності. Однак, не завжди дівчина знає, кого хоче бачити поруч із собою. Цей образ може бути або розмитим, або завищеним, або заниженим. Розмитий образ чоловіка негативний у тому, що дівчина вийде заміж за будь-кого, аби вийти. Завищений образ у тому, що дівчина так може ціле життя той ідеал шукати. Якщо занижені вимоги до обранця, то дівчина буде ціле життя шкодувати, чому вона за цього чоловіка вийшла і з ним мучається, бо у нього немає цінностей. Проблема хлопців є така сама як у дівчат. Перше,  вони шукають якусь невизначену царівну, думаючи, що самі є царями над царями. Завищений образ, розмитий. І у хлопців спрацьовує той момент, що, мовляв, вони ще мають час. І так залишаються старим кавалером. Може бути залежність від компанії, мами, чогось іншого. 

Чому у сучасності люди не можуть одружитися?

Перш за все, це зруйнований ідеал родини. Розпустою. Маю на увазі, життя на віру. Дуже багато людей живе на віру не тільки без церковного шлюбу, але живуть як партнери, без жодного зобов,язання перед державою. Майже цілий рік я намагаюся донести до державних мужів, що якщо не буде відповідної політики у справах сім,ї, то ми втратимо державу. Люди, які не готові брати відповідальність один перед одним, не можуть брати відповідальність за країну. Ця безвідповідальність руйнує всякі ідеали про сім.ю

Друга проблема – це трудоголізм. Праця для людини після вигнання з раю стала тягарем. Той, хто працює, освячується. Але не можна з праці робити культу. І на сьогодні, наше суспільство поставило працю у центрі всього. Треба заробляти на життя. Але не можна заробляти на життя, коштом самого життя.  І часто люди, які мають гарні чесноти і задатки до подружжя, просто не можуть зустрітися, бо цілковито присвячуються праці.

Третя проблема – це місце знайомства. Дівчата, чи хлопці, коли шукають жінку, то повинні задатися питанням, якого чоловіка, чи жінку шукають і з якими чеснотами.  І чоловік з певними чеснотами має своє місце знаходження. На базарі знайдете одного, в барі – іншого, в церкві – третього. Знати треба, де знайомитися. Але інколи Бог може створити такі випадки, що ти не очікував і зустрів. Буває зустріла людина монаха і надихнулася піти до монастиря, хоча раніше про це не думала.

Четверта проблема – робити з подружжя ідолопоклонство. Але воно не є самоціллю. Подружжя – це наша дорога до спасення. І не можна так сильно хотіти заміж, що з того заміжжя робити культ. Бо такої дівчини хлопець боїться, а як хлопець хоче за всяку ціну одружитися, то такого хлопця бояться дівчата. 

Наступна проблема – це є занадто велика чуттєвість, або бездушність у відносинах. Люди, які зустрічаються, мусять горіти, але не згорати. 

Найголовніше знати, що подружжя є покликанням. Тобто мусить бути той, хто кличе і той, хто відповідає. І має бути зв’язок між ними. 

Заохочую молитися, чекати, розпізнавати знаки. Не бути закритим. Не йти на всілякі компроміси заради остаточної цілі. І у своєму часі все прийде. Ваша дорога до Бога, вас не омине. У цьому я є переконаний. Тому, рук не опускайте, довіртеся Богові, робіть те, що можете. А, найголовніше, не треба казати, що втрачений шанс. Ніхто ніколи не є втрачений. Ми можемо записати нашу сторінку життя тут і тепер. Важайте, щоб за пошуками, ми не втратили чудові миті життя, друзів, нагоди зробити чогось доброго для нашого суспільства та Церкви.