Єрм. Юстин (Бойко): “Якщо різко змінити календар, то частина вірян перейде до УПЦ (МП)”

Про те, чому справа переходу на Григоріанський календар це довготривалий процес, до якого треба ретельно підготувати народ – розповів у ефірі “Народного Толк-Шоу”, єрм. Юстин (Бойко).

“Спробую поділити це питання на кілька сегментів. Хто вирішує, що ми будемо святкувати Різдво Христове 25 грудня чи 7 січня? Це церковне свято, отже рішення, щодо дати його відзначення ухвалюють церковні ієрархи. У даному випадку, мова йде про Синод єпископів чи то УГКЦ чи ПЦУ. Є щоправда виняток – цього року, 31 травня, наш новостворений Апостольський екзархат у Італії, офіційно єпископом був переведений на новий Григоріанський календар, відповідним документом. І з 1 вересня вони почали слідувати Григоріанському календарю.  Ви мене запитаєте, а яка ситуація з нашими українцями у Італії, адже вони у більшості у римо-католицькому середовищі? Скажу, що є проблеми. Мені священники кажуть, що на Михаїла, 21 числа, було багато людей у церкві, а перед тим людей не було. Чому? Через звичку. Люди поділилися.

Коли ж мова про Україну, то тут такий варіант, що єпископи почнуть календарне питання вирішувати  самостійно, не є добрий. Бо він поділить народ.  Торік Блаженніший Святослав заявив, що ми це зробимо, коли на це наважаться люди, а також зробимо це з братами-православними, бо треба народ об’єднати.  Чи народ до цього є готовий? Скажу вам, що народ цілковито не є до цього готовий. Але ніколи не буде такого моменту, коли абсолютно всі будуть готові. Це треба чітко сказати.  Був вже прецедент, коли на фоні війни піднімалося календарне питання. Це було під час Першої світової у 1916 році. Коли  Митрополит Андрей був на засланні у Росії. На Галичині залишився єдиним єрархом Владика Григорій (Хомишин) єпископ Станіславівський. І він, бачачи цю всю ситуацію, вирішує змінити календар. Що сталося?  У березні 1916 року змінили той календар, згодом відмінили. Чому? Бо була проти інтелігенція, яка була у Відні. Не знати як поведеться народ. Я вам відразу скажу, що Українська Православна Церква (МП) наразі не є готова перейти на Григоріанський календар. І що станеться? Частина людей піде до них. Хочу це засвідчити фактом у Італії, що наші люди, які не брали участі у святах за юліанським календарем, пішли до православних і там святкують. 

Потрібно говорити про календарне питання, народ просвічувати.