З ініціативи Львівського центру «Лібертас» у Києві відбувся християнсько-ісламський круглий стіл

1(9)3 грудня у Києві відбувся міжрелігійний круглий стіл на тему: «Майбутнє християнсько-ісламських відносин у Європі в контексті сучасних міграційних процесів». Ініціаторами та організаторами заходу стали: Центр міжконфесійного та міжрелігійного діалогу «Лібертас», Духовне управління мусульман України «Умма» та Українська асоціація релігієзнавців.

Серед учасників круглого столу були представники різних християнських конфесій, мусульманських об’єднань, громадських організацій та академічної спільноти.

Дискусія та обговорення відбувалися у двох тематичних напрямках: становище християнсько-ісламських відносин у світі, зокрема в Європі, та стан і перспективи діалогу між цими релігіями в Україні.

Своїм баченням з учасниками круглого столу поділився Ахмад фон Денффер, німецький письменник та релігійний діяч Ісламського центру в Мюнхені. За його словами, однією з ключових проблем сучасної Європи є навіть не терористична загроза, а поширення секуляризму, який згубно впливає як на християн, так і на мусульман. А продуктивним і можливим діалог між двома світовими релігіями письменник бачить у практичній площині: «Межі академічного і богословського діалогу дуже вузькі. Ми поглибимо взаємопізнання, але кожен все одно залишиться на своїй позиції. Проте якщо ціллю діалогу зробити забезпечення мирного співжиття і допомогу людям – він стає необхідним і результативним».

Про потребу «демократизації» діалогу і залучення до нього не лише духовних лідерів, а передовсім мирян і звичайних послідовників кожної релігії, говорив Михайло Якубович, кандидат історичних наук, доцент кафедри релігієзнавства Національного університету «Острозька академія».

А протоієрей Ігор Шабан, голова Комісії УГКЦ міжконфесійних та міжрелігійних відносин, запевнив учасників круглого столу, що у час стрімкого росту бідності, втрати людьми моральних орієнтирів важливо об՛єднати зусилля християн і мусульман заради донесення до людей розуміння цінності життя як Божого дару.

3

Серед почесних гостей, учасників заходу та доповідачів також були: МаріушМаршевскі, співробітник Інституту Сходу у справах екуменізму Одеського та Кримського Екзархатів, Людмила Филипович, завідувач відділом релігієзнавства Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України, Роман Назаренко, докторант Тілбурзького університету, Михаїл Черенков, професор кафедри філософії Українського католицького унівреситету, Наталія Мемедова, Уповноважений представник Асамблеї Національностей України у Західному регіоні та єпископ Лютеранської церкви України Ганс Ульріх Шафер.

«Сам факт проведення круглого столу у надважкі для України часи та за участю представників різних конфесій і релігій свідчить про важливість розуміння діалогу як одного із методів побудови мирного суспільства, – переконаний директор Центру «Лібертас» Тарас Дзюбанський. – Релігія має потенціал змінити нас, наше сприйняття один одного та наше спільне майбутнє. Сподіваюся на продовження християнсько-мусульманського діалогу також і в інших містах України».

2(6)На важливості заходів такого характеру наголосив і муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Шейх Саїд Ісмагілов: «Втішно, що в Україні ми зуміли спочатку зініціювати діалог, щоб запобігти можливим проблемам. Адже останні події, на жаль,  стали доказом того, що в Європі все відбувалося навпаки: спочатку прийшли проблеми, і лише тоді згадали про потребу діалогу».

За результатами напрацювань круглого столу, приймуть резолюцію про спільні шляхи формування в Україні відкритого, демократичного і морального суспільства. А досвід проведення подібних заходів Центр «Лібертас» планує презентувати міжнародній спільноті у Нью-Йорку.

Організатори висловили сподівання, що такий круглий стіл, який цьогоріч відбувався в Ісламському культурному центрі, стане щорічним форматом зустрічі представників християнства та ісламу і буде гарантією миру і порозуміння в Україні.

Нагадаємо, центр «Лібертас» і раніше організовував схожі зустрічі за участю ширшого кола релігійних спільнот у Львові, Одесі та інших містах України.