12 листопада Католицька церква вшановує пам’ять священномученика Йосафата Кунцевича, архиєпископа Полоцького. На його честь названо три храми у Львові.
Йосафат Кунцевич (1584–1623) – греко-католицький священномученик, архиєпископ Полоцький. Ім’я святого Йосафата носить українське монаше згромадження Василіян до якого він належав.
Йосафат (в миру – Іван Кунчич або Кунцевич) народився в збіднілій шляхетській родині у Володимирі (Волинь). Навчався у парафіяльній школі, згодом мешкав у Вільні, де навчався у купця та поступово зміцнювався в покликанні до чернечого життя. Після підписання Берестейської унії (1596) вступив до уніатського монастиря під іменем Йосафата. Разом із митрополитом Йосипом Рутським розбудовував монастир, згодом допомагав упроваджувати унію в Києві.
1618 року Йосафат став єпископом, а невдовзі – архиєпископом Полоцьким. Закликав православних до єдності з Римом, боровся зі зловживаннями світської влади щодо монастирів, розвинув благодійну та катехитичну діяльність. Активна місіонерська діяльність та палкі промови Йосафата, за які він здобув прізвисько «душехвата», викликали невдоволення у частини православних. У результаті на Йосафата напали та вбили у Вітебську 12 листопада 1623 року.
Беатифікаційний процес почався 1624 року. У 1641 році Папа Урбан VIII беатифікував Йосафата, а Папа Римський Пій V 1867 року зарахував його до лику святих, проголосивши покровителем для Русі та Польщі. Папа Римський Іван Павло II назвав Йосафата «апостолом єднання». Святий Йосафат вважається покровителем України. Мощі святого спочивають у базиліці святого Петра в Римі.
Після Другого Ватиканського Собору, коли в Католицькій церкві почали робити акцент на екуменізм, постать святого Йосафата не втратила своєї популярності в Україні. Цьому сприяло те, що в той час, коли в Римі плекали зближення з Російською Православною Церквою, в Україні за те, що священники і ченці відмовлялись приєднуватись до «православної церкви», яку контролювало КДБ, їх жорстоко переслідували. І саме святий Йосафат для багатьох вірних католиків у підпіллі служив прикладом вірності Апостольській Столиці навіть до смерті.
Після здобуття Україною незалежности та легалізації УГКЦ культ святого Йосафата залишається улюбленим для багатьох вірних, хоча його постать все ще є в Україні контроверсійною, і для багатьох православних – неприйнятною. Можливо, в майбутньому краще розуміння місії та служіння святого Йосафата допоможе змінити ставлення до цього святого. Більше про це читайте: «О.Климентій (Стасів) ЧСВВ: “Святий Йосафат здатний об’єднувати людей мислячих”».
Три львівські храми носять ім’я святого священномученика Йосафата:
Храм святого священномученика Йосафата УГКЦ (м. Львів, вул. Замарстинівська, 134). Храмом опікується Згромадження Найсвятішого Ізбавителя.
Храм святого апостола Андрія і святого священномученика Йосафата УГКЦ (м. Львів, вул. Чечета, 1)
Монастирська церква (Церковна родина Мілес Єзу) св. свщмч. Йосафата і всіх українських мучеників (м. Львів, вул. Довбуша, 24)