13 маловідомих фактів з життя Андрея Шептицького

imagesПро митрополита Андрея Шептицького, особливо цьогоріч, вийшло дуже багато різноманітних публікацій, видана навіть книга його біографії авторства Кирила Королевського. Однак іноді читати цілі томи текстів просто банально не вистачає часу. Тож пропонуємо познайомитися з митрополитом через цікаві факти з його життя.

 

1. Народився графом, був дуже багатим, напевно, як сьогоднішні мільярдери, але став монахом.

2. Походив зі стародавнього українського роду, проте в 19 столітті рід полонізувався і перейшов на латинський обряд.

3.  Дозвіл перейти на східну традицію Шептицькому дав особисто Папа Лев XIII

4. Впродовж діяльності Митрополита у Львові між 1901 і 1944 роками в Галичині 7 разів мінялися господарі: австрійці, росіяни, українці, поляки, совіти, німці і знову совіти.

5. Очолив делегацію до цісаря Франца Йосифа, вимагаючи, щоб українців у Галичині трактували однаково з іншими народами монархії, не принижуючи їхньої національної та людської гідності.

6. Виступав у віденському сеймі, у Палаті панів, щодо створення українського університету у Львові. Після цього виступу цісар видав декрет, згідно з яким український університет у Львові мав відкритися 1 вересня 1916 року.

7. Завдяки старанням Митрополита Ватикан визнав УНР 1919 року.

8. Профінансував створення Народної Лічниці у Львові, а також сиротинця. Для утримання сиротинця віддав гроші, що отримав як пожертву від Папи Бенедикта XV.

9. Подарував дитячій патріотичній організації “Пласт” свій маєток у Підлютому для літніх таборів.

10. Віддав свою приватну колекцію на заснування Українського національного музею – 5 кімнат у митрополичих палатах, а в 1911 році придбав для музею цілий будинок на сучасній вулиці Драгоманова.

11. Зініціював і заснував Земельний банк у Львові, підтримував діяльність українських культурно-просвітницьких товариств “Просвіта”, “Рідна школа”, “Сільський господар”.

12.  Під час німецької окупації Митрополит звернувся з протестом проти винищення єврейського населення до райхсканцлера Гіммлера, а також захщав радянських полонених – писав листа Гітлеру про надуживання Ґестапо й жорстокість до військовополонених.

13.  Організував таємне вивезення 2000 дітей євреїв 14 серпня 1944 року. Їх переховували у криптах, у монастирських школах, сиротинцях Львова й околиць.

З промови владики Бориса Ґудзяка на відкритті Літньої школи “Соціальна думка митрополита Андрея Шептицького” в УКУ

За матеріалами: dyvensvit.org