25 жовтня – День військового капелана

25 жовтня, у день спогадування пам’яті святого Мартина Милостивого, єпископа Турського, в Україні відзначають День військового капелана.

Святого Мартина вшановують як засновника капеланства, служіння, що охоплює різні галузі громадського життя – медицину, військову та пенітенціарну службу, заклади освіти, окремі спільноти та громади тощо.

Військове капеланство – душпастирство над військовими, їхніми сім’ями та цивільними особами, які працюють для військових. У деяких випадках військові капелани також працюють з місцевими цивільними особами у військовій зоні операцій. Рішення про участь священиків у військовій службі із застереженням про заборону носіння ними зброї і безпосередньої участі в бойових діях було ухвалено на першому східно-франкському соборі (Consilium Germanicum) у м. Регенсбурзі (Німеччина) у  742–743 рр. Відтоді капелани є у більшості армій світу, а їхній правовий статус закріплений у внутрішньодержавних та міжнародних законах. В Україні законопроєкт «Про військове капеланство» внесений до Верховної Ради 22 січня 2021 року , а 30 листопада 2021 року ухвалений закон підписав Президент України.

Українські військові капелани здійснюють постійний духовний супровід воїнів не тільки під час військових операцій – вони супроводжують навчання та підготовку майбутніх військовослужбовців, проводять заходи на підтримку Збройних Сил України, відвідують різні точки фронту для духовної опіки тих, хто потребує – і звершують Чин погребення полеглих Героїв. Протягом усього часу воєнних дій на Сході України, а надто від часу повномасштабного вторгнення ворога значення діяльності військових капеланів годі переоцінити. Капеланство охоплює різні релігії відповідно до потреб військовослужбовців – але усі вони спрямовані на духовну допомогу тим, які боронять незалежність України.

Пропонуємо вашій увазі роздуми та свідчення військових капеланів, які власним досвідом і жертовним служінням супроводжують українських воїнів у боротьбі з ворогом.

О. Тарас Михальчук: “Воїни свідчать, що відчувають захисний купол наших молитов”

О. Андрій Зелінський: “Капелан – це воїн духу”

Капелан Сергій Дмитрієв: “Бог зараз в однострої“

Військовий капелан про втрату близьких: «Заради загиблих українських захисників потрібно щасливо жити далі та розбудовувати Україну»

О. Юрій Балух: «Мир в країні починається з миру у наших серцях»

О. Андрій Зелінській: «Найважливішим храмом у зоні бойових дій є серце українського воїна»

Капелан о. Всеволод Семененко: “Викликом для священика — є знайти своє місце серед військових”

Капелан о. Юрій Цюпка: “Найбільше надихає, коли військові віднаходять Бога”

Капелан Михайло Білецький: « Війна – час наповнити своє серце справжніми цінностями»

Капелан о. Михайло Дулька: “На війні особливо відчуваєш, що Бог поруч”

Військовий капелан Любомир Свистун: “На війні молитва найщиріша”

Підготувала Марія Цьомик