27 липня – святого Пантелеймона. Два львівські храми носять його ім’я

27 липня УГКЦ та ПЦУ вшановують пам’ять святого великомученика і цілителя Пантелеймона. У день його пам’яті своє професійне свято відзначають лікарі. А у Львові святий Пантелеймон є патроном не лише двох храмів, а й однієї з найвідоміших у місті лікарень.

Ім’я Пантелеймона походить від грецького слова Παντελεήμων — «всеспівчутливий» або «всемилостивий». Це ім’я добре характеризує святого, що прославився як великий лікар і цілитель – за життя і по смерті.

Святий Пантелеймон жив у III-IV століттях. Народився в Нікомедії (тепер м. Ізміт, Туреччина) у знатній сім’ї, при народженні отримав ім’я Пантолеон. Його батько був поганином, проте мати, свята Еввула –християнкою. Вона заклала основи віри у вихованні сина, та згодом померла, а пізніше батько віддав хлопця в язичницьку школу, після чого – навчатися лікарського мистецтва у відомого лікаря Єфросина. Незадовго римський імператор Максиміан вирішив запросити Пантолеона служити при дворі.

Християнство Пантелеон пізнав, познайомившись із нікомедійським священником Єрмолаєм. Пресвітер багато говорив хлопцеві про Христа, а остаточно той навернувся після випадку, описаного в його житії. Одного разу юнак побачив на вулиці мертву дитину, що померла від укусу змії. Він узяв її за руку і промовив: «Іменем Ісуса Христа, встань до життя!». Дитина тієї ж миті воскресла, а хлопець поспішив до Єрмолая і охрестився, прийнявши ім’я Пантелеймона.  

Фреска святого Пантелеймона у Софії Київській

Батько занепокоївся таким рішенням сина, проте згодом, бачивши діяльність Пантелеймона, який безкоштовно лікував та Христовим іменем зціляв тяжко хворих, також навернувся. Слава про лікаря-безсрібника поширилася містом, а крім того Пантелеймон відвідував ув’язнених християн і лікував їх. За це місцеві лікарі, яких він позбавив заробітку, донесли на нього імператору Максиміану. Імператор викликав Пантелеймона і просив спростувати донос, проте Пантелеймон мужньо визнав свою віру. За переданням, було влаштовано випробування між Пантелеймоном і язичницькими жерцями – хто з них оздоровить невиліковно хворого, віра того і є правдивою. Поганські жерці не змогли зцілити недужого, а Пантелеймон силою молитви оздоровив його. Після цього багато людей навернулося, а імператор віддав Пантелеймона на страшні муки. Тіло святого шматували і пекли, потім кинули у глибоку воду, та він залишився неушкодженим. Тоді мученика почали катувати ще тяжче, але муки не завдали йому шкоди – навіть дикі звірі, яким він був кинутий на розтерзання, лизали йому ноги. Після цього Пантелеймона засудили до відрубання голови, проте й тепер меч не завдав йому шкоди, а воїни відмовились від наказу. Лише коли голос із небес закликав Пантелеймона в Царство Небесне, він попросив воїнів виконати вирок.

По смерті тіло святого залишилося нетлінним і прославилося зціленням сотень хворих. Згодом мощі Пантелеймона перенесли до Константинополя. Його голова зберігається в Пантелеймонівському монастирі на Афоні, а частинки мощей перебувають у різних містах. Львів’яни теж мають нагоду молитися біля мощей Пантелеймона в Успенській церкві на вул. Руській та соборі святого Юра.

Пантелеймона вшановує Католицька і Православна церкви. Святого шанують як покровителя воїнів (його язичницьке ім’я Пантолеон перекладається як «лев у всьому»), а також – великого цілителя. У богослуженнях його ім’я згадують при освяченні води, в молитвах над хворими і під час уділення таїнства єлеопомазання. Пам’ять святого великомученика Пантелеймона здавна почитали на Русі, а два львівські храми носять його ім’я:

Храм вмч. Пантелеймона Львівської єпархії ПЦУ (м. Львів, вул. Княгині Ольги, 1а)

Храм вмч. Пантелеймона Львівської єпархії ПЦУ ( на території лікарні святого Луки – м. Львів, вул. Навроцького, 23)

Крім того, святий Пантелеймон – патрон лікарів. Не випадково саме 27 липня, у день його пам’яті,  в Україні святкують День медичного працівника. А з 2021 року ім’я великого цілителя носить один із найвідоміших медичних закладів міста – лікарня Першого територіального медичного об’єднання міста Львова на вулиці Миколайчука.