16 липня Римо-католицька церква святкує урочистість Пресвятої Діви Марії з гори Кармель і згадує чудесне об’явлення, через яке Вона передала вірним святий скапулярій.
Початки особливого духовного життя на горі Кармель, що на північному заході Ізраїлю, сягають часів, коли тут мешкав святий Ілля – один із найбільших пророків Старого Завіту. Наслідуючи його смиренне молитовне усамітнення, через кілька століть на Кармелі почали селитися монахи; тут залишалися і лицарі та паломники, які під час хрестових походів прибули на палестинські землі і відчули духовне покликання. Чернечий Орден поступово зростав – його члени почали називати себе братами Пресвятої Діви Марії з гори Кармель. У ХІІ столітті тут звели каплицю, присвячену Богоматері. Проте через прихід до Палестини мусульман пустельники були змушені вирушити до Європи. Тут Орден зіткнувся із несприйняттям церковної влади і опинився під загрозою знищення. Тоді Симон Сток – генерал Ордену – звернувся по допомогу до Богородиці.
Також читайте: Святий скапулярій: Як Богородиця з гори Кармель подарувала людям знак спасіння
За переданням, у ніч із 15 на 16 липня 1251 року Марія явилася Симону Стоку і дала йому святий скапулярій як особливий знак своєї опіки. Скапулярій – це частина монашого одягу, що покриває плечі та груди монаха. Та згодом практика носити скапулярій як символ покрову Божої Матері поширилася на всю Церкву, зокрема й серед мирян: зараз всі, хто носить скапулярій, творять кармелітську родину та пізнають духовність Ордену кармелітів.
Богоматір з Кармелю зображають із Дитятком Ісусом на руках і зі святим скапулярієм. В оригіналі скапулярій має широкі довгі смуги попереду й позаду, що з’єднуються на плечах, але на іконах малюють зменшений варіант – два невеликі клаптики тканини, поєднані мотузками.
Також читайте: Їх краса надихне вас: які скапулярії окрім коричневого схвалила Церква
Пресвята Діва Марія з гори Кармель – головна покровителька Орденів кармелітів та босих кармелітів, Київсько-Житомирської дієцезії РКЦ. А в Бердичеві на Житомирщині розташований Її санктуарій, що в 2011 році був проголошений Всеукраїнським. Цікаво, що ікона Бердичівської Божої Матері – сучасна копія втраченого оригіналу давньої шанованої ікони Полісся і є водночас списком відомої римської ікони Salus populi Romani. Святиня була коронована 1998 року, а під час візиту до України Святішого Отця Івана Павла ІІ в 2001-му прикрашала вівтар під час папського богослужіння. 22 серпня 2023 року у власному загальному календарі Римсько-католицької церкви в Україні було затверджено урочистість Матері Божої з гори Кармель, Бердичівської – головної Покровительки України.
За матеріалами rkc.org.ua