«Бути поруч»: у Львові презентують банерну виставку про служіння капеланів

Львівський музей історії релігії запрошує побачити банерну виставку «Капелани. Бути поруч». Відкриють виставку 15 листопада на площі перед музеєм.

Про це «Духовній величі Львова» повідомили організатори.

«Виставка розповідає про священнослужителів різних конфесій і різних релігій, які у військових одностроях пліч-о-пліч із нашими захисниками тримають стрій на духовному фронті», – зазначають у Музеї.

Підготувала виставку Руслана Бубряк, завідувачка виставкового відділу Львівського музею історії релігії. 16 тематичних банерів розкажуть про історію становлення капеланства, про священників-капеланів, які діяли у військових формуваннях і які сьогодні здійснюють душпастирство над військовими, про їхню роль на війні. За основу організатори взяли документальні світлини з музейних фондів, унікальні експонати, які надали самі ж капелани.

Серед героїв виставки – перший відомий український капелан, професор Львівського університету, священник УГКЦ Яків Геровський; український композитор і хоровий диригент, священник УГКЦ, військовий капелан Йосиф Кишакевич; доктор теологічних наук, відомий учений та громадсько-культурний й освітній діяч, блаженний мученик УГКЦ Андрій Іщак; військовий капелан 30-го (львівського) піхотного полку на італійському фронті Костянтин Богачевський; капелан австрійського війська в роки Першої світової війни Емілян Горчинський; редемпторист, бельгійський громадянин, польовий духівник при УГА Франц Ксаверiй Бонн; єпископ Перемиської єпархії УГКЦ, репресований радянською владою, блаженний Католицької церкви Йосафат Коциловський та інші.

«Історія душпастирської служби в українському війську мала приклади організованого служіння капеланів в легіоні Українських Січових Стрільців і Українській Галицькій Армії, в арміях УНР і УПА. Під час I Світової війни в лавах Австро-Угорської армії також були українські капелани», – зазначають організатори.

Окремий банер присвячений священномученику УГКЦ, Праведнику народів світу, отцю Омеляну Ковчу. Відвідувачі дізнаються про встановлений Синодом Єпископів УГКЦ і проголошений Главою УГКЦ Блаженішим Святославом «Орден блаженного священномученика Омеляна Ковча» і міжнародну відзнаку імені отця Ковча. А також – про «Кодекс» і «Молитву» військового капелана.

Ілюструють виставку слова священика УГКЦ, військового капелана Андрія Зелінського: «Для військового капелана найважливішим є захист людяності, здатності людини зберегти те найсокровенніше, що дозволяє їй потім також повернутися з війни. Йдеться про перемогу над війною. Якщо завдання військових – це перемога у війні, то завдання військового капелана – перемога над війною. Перемога над наслідками війни у людському серці. Тому “бути поруч” я розумію як здатність “нахилити небо до людини”».

Відкриття виставки відбудеться у п’ятницю, 15 листопада, о 12:00 на площі Музейній у Львові. Тут оглянути її можна буде до Великодня 2025 року (до 20 квітня).