Фінляндська православна церква визнає таїнство Хрещення лютеран

У головному лютеранському храмі Фінляндії – Домському соборі в Турку – була підписана спільна декларація Фінляндської православної церкви* та Фінської євангельсько-лютеранської церкви** про Хрещення. В ній, зокрема, наголошується на тому, що у випадку, коли член однієї з цих церков приймає рішення стати членом іншої церкви, хрещення над ним не відбувається наново.

«У цьому сенсі наші Церкви визнають дієвість вчиненого в обох з них Хрещення», – говориться в декларації.

Зазначається, що для підготовки проєкту спільної декларації певний час працювала робоча група. Відзначається також, що через зниження дитячих хрещень у Фінляндії церкви цієї країни «змушені приділяти все більше уваги, щоб діти взагалі були хрещені».

«Наші церкви мають спільне коріння в нерозділеному християнстві першого тисячоліття. Після цього розвиток вчення йшов іншими шляхами, і тому ми маємо різні уявлення про Хрещення і способи його звершення. Вони обговорювалися під час богословських розмов та викладені в опублікованих після них комюніке», – йдеться у Декларації.

Джерело

*Фінляндська православна церква — автономна православна церква в складі Константинопольського патріархату (з 1921 по 1923 перебувала в юрисдикції Московського патріархату). Станом на 2019 рік загальна чисельність зареєстрованих членів архієпископії становила 56 246 осіб.

**Фінська євангельсько-лютеранська церква налічує 3,7 мільйона членів станом на 2020 рік. Це найбільша релігійна організація Фінляндії. На кінець 2020 року 67,6% фінів були її членами (у 2012 році таких було 76,4 %, у 2000-му – 85, 1%, у 1950 – 95, 7%). З 1986 року в церкві дозволено жіноче духовенство, також ця Церква не вважає гріхом гомосексуальні стосунки. Більш того, в середовищі цієї релігійної організації ведеться активне обговорення можливості церковного вінчання для одностатевих пар. Ще у 2008 році дві третини лютеранських священників Гельсінського діоцеза були готові благословляти одностатеві пари.

Показовими є публічні заяви очільника цієї церкви. Так 1 березня 2017 року, після набрання чинності законом про «рівноправний шлюб», голова фінських лютеран архієпископ Карі Мякінен на своїй сторінці у Facebook звернувся до ЛГБТ зі словами привітання:

«Сьогодні думаю особливо про вас, кому тепер відкрилася можливість одружитися. Ви багато чого навчили мене і показали багатство та різноманіття подарованих нам Богом життя та любові. Дякую Богові за те, що ви є».

Одним із гучних скандалів навколо цієї церкви стала у 2019 році реакція колишнього міністра внутрішніх справ Фінляндії Пяйві Рясянен на рішення Фінської євангельсько-лютеранської церкви долучитись до гей-параду, так званого Helsinki Pride.

«Ідеологічною метою заходу Pride є гордість за відносини, які в Біблії послідовно характеризуються як гріховні та суперечать волі Бога», – заявила тоді Рясянен.

У 2021 році проти Рясянен була відкрита кримінальна справа за «розпалювання ворожнечі». Після цькування та кримінального переслідування за цитування Біблії Рясянен таки була виправдана судом 30 березня цього року.