Різдво Пресвятої Богородиці – це перше велике свято в новому церковному році. Через календарну реформу в Україні, яку з 1 вересня запровадили ПЦУ та УГКЦ, львів’яни святкуватимуть це велике свято разом вже цієї п’ятниці, 8 вересня — в один день з майже усім християнським світом.
У Львові, подібно як і по всій Україні, свято Різдва Пресвятої Богородиці є храмовим празником на багатьох православних та греко-католицьких парафіях. Тому чимало українців розпочнуть звикати до нових дат церковного календаря з вагомого для себе свята.
Парох парафії Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ, що на Сихові, щодо календарної реформи закликає «просто послухатися і зробити так, як каже Церква».
«Якщо абсолютно точно доведено, що в тому календарі похибка, то змісту залишатися за тим календарем я не бачу. Для християн в цілому світі приходить такий час, що нам треба одне одного бачити, одне з одним бути солідарними. А до свята ми готуємося не стільки, листаючи календарик, скільки – припадаючи на коліна, розкриваючи серце, читаючи Боже Слово, звіщаючи радість Євангелія», – розповів «Духовній величі Львова» отець Орест Фредина.
Священник каже, що йому подобається, що Різдво Пресвятої Богородиці випадає саме на восьме число, бо саме з цього свята починається церковний рік. Він нагадав, що 7 у біблійному розумінні – це число повноти, адже несе символізм семи днів, семи Святих Тайн, семи основних звуків, кольорів тощо; а 8 – це початок нового, символ Нового Завіту. «І якщо ми кажемо, що Пасха – свято всіх свят і торжество всіх торжеств, то якраз Різдво Пресвятої Богородиці – початок всіх свят», – відзначає отець Орест Фредина.
Парох парафії Холмської Ікони Божої Матері ПЦУ отець Михайло Савка вважає перехід на новий календар своєчасним, «тому що чекати – означає втрачати час». Храмовий празник парафії припадає також на 8 вересня.
У коментарі сайту «Духовна велич Львова» священник розповів, що його парафія практично одноголосно прийняла календарну реформу, а з тими, хто проти, дискутувати дуже важко — доказів вони не сприймають.
«Загалом прив’язка до дат не така важлива», — відзначає отець Михайло. — «Просто треба було вдосконалити наші (календарні, ред.) відставання, щоб ми приєдналися до більшості церков світу, святкували разом. Є люди, яким важко, які б не хотіли цих змін, але вони розуміють, що є речі, які потрібно робити для блага Церкви і держави, навіть якщо вони для тебе болючі. Звичайно є такі, кому байдуже».
Нагадаємо, що у Львівській міській територіальній громаді є шість храмів, присвячених цьому великому Богородичному святу:
Парафія Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ, на майдані Івана Павла II папи Римського, 1, розпочне святкування 7 вересня, у четвер, о 18:45 Великою Вечірнею з Литією, яку супроводжуватимуть співом храмові хори. У день свята парафія кличе на ряд Божественних Літургій, зокрема на святкову Літургію об 11:00. Детальний розклад богослужень – за посиланням.
Парафія Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ у с. Рясне-Руське (хутір Скитник) запрошує у день свята на Утреню о 10:00. Відтак відбудеться Чин освячення води, а о 12:00 – святкова Божественна Літургія.
Парафія Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ (Львів-Брюховичі, вул. Іздрика, 2) у день храмового празника, 8 вересня, звершить Божественну Літургію о 12:00.
Парафія Різдва Пресвятої Богородиці ПЦУ (Львів-Кривчиці, вул. Подолинського) запрошує 7 вересня о 19:00 на Велику Вечірню з Литією. А 8 вересня о 12:00 відбудеться освячення води та Божественна Літургія.
Парафія Різдва Пресвятої Богородиці ПЦУ (вул. Білогорща, 21) у день празника, 8 відслужить Божественну Літургію об 11:00.
Парафія Холмської Ікони Божої Матері ПЦУ на вулиці Харківській, 46, у день свята звершать Божественну Літургію о 10:00. А основне святкування відбудеться у неділю, 10 вересня — об 11:00 відбудеться Чин освячення води, а об 11:30 – святкове Богослуження та помазання єлеєм.
Ще один храм розташований поблизу міста в с. Сокільники. Парафія Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ (вул. Січових Стрільців) розпочне святкування 7 вересня о 19:00 з Вечірні, опісля відбудеться реколекційна наука та концерт християнського гурту «Попри все». В день свята вірних запрошують на Утреню об 11:00, а о 12:00 відбудеться Божественна Літургія та Чин освячення води.
Зазначимо, що народження Діви Марії для християн є знаком початку спасіння, тому цю подію вшановують по-особливому. Цілком логічно, що церковний рік розпочинається святкуванням Різдва Пресвятої Богородиці, а завершується Її Успенням (Внебовзяттям).