Львівська Духовна Семінарія Святого Духа святкує 240-ліття

У ці дні вищий навчально-формаційний заклад Львівської Архиєпархії УГКЦ відзначає 240-літній ювілей від заснування. Семінарійна спільнота запрошує на спільне духовно-мистецьке святкування цієї події.

1-2 грудня студенти, випускники та викладачі семінарії, а також вірні Львівської Архиєпархії зможуть спільно відзначити визначну дату. У п’ятницю, 1 грудня, молитимуться Вечірню в Архикатедральному Соборі святого Юра, а відтак відбудеться піша хода до історичної будівлі Генеральної семінарії у Львові на вул. Коперника (площа перед Музеєм «Русалки Дністрової»). Молитву очолять Архиєреї Львівської Архиєпархії УГКЦ.

У суботу, 2 грудня, святкування продовжиться в стінах теперішньої семінарії (вул. Хуторівка, 35), де буде звершена Архиєрейська Божественна Літургія, а потім – святкова Академія та фестиваль октетів греко-католицьких семінарій з Києва, Тернополя, Івано-Франківська, Дрогобича та Василіянського інституту вищих богословських студій.

Львівська Духовна Семінарія Святого Духа – це вищий навчально-формаційний заклад Львівської Архиєпархії Української греко-католицької церкви. Його мета – формування кандидатів до священства; тож отримання філософсько-богословської освіти забезпечується у співпраці з Українським Католицьким Університетом.

Львівська Духовна Семінарія Святого Духа є спадкоємицею Ґенеральної Духовної семінарії, яку заснував австрійський цісар Йосиф ІІ 1783 року. На той час вона була єдиною семінарією Греко-католицької церкви, де здобувала богословську освіту та духовну формацію молодь із Галичини, Закарпаття, Пряшівщини, Крижевської єпархії, Семигорода та Хорватії. Першим ректором семінарії був о. Антін Ангелович, який пізніше став митрополитом Галицької Митрополії.

За ініціативою і благословенням митрополита Андрея (Шептицького) на базі Духовної Семінарії у Львові 1929 року було створено Греко-Католицьку Богословську Академію. У 1930 році її ректором став Йосиф (Сліпий).

У 1939 році з експансією Червоної Армії семінарію було закрито, а її приміщення на вул. Коперника стало власністю Львівського державного університету ім. Івана Франка. На початку Другої світової під час бомбардування Львова був зруйнований семінарійний храм Святого Духа. Втім, під час війни діяльність семінарії відновили, а ректор ініціював мистецький конкурс на відбудову храму, якого, на жаль, не вдалося реалізувати. У 1945 році влада СРСР ліквідувала семінарію, проте вона продовжувала підпільну діяльність.

Відновив семінарію 1990 року архиєпископ Володимир (Стернюк). Оскільки приміщення на вул. Коперника залишалися у власності Національного Університету ім. Івана Франка, під семінарію були виділені приміщення старого літнього піонерського табору в смт. Рудно.

2001 року в рамках візиту в Україну Святіший Отець Іван Павло ІІ благословив наріжний камінь під будівництво комплексу Львівської Духовної Семінарії Святого Духа на вул. Хуторівка. Почато будівництво було в березні 2002 року, а закінчено – у серпні 2005-го, великою мірою завдяки коштам меценатів. Тут вона діє дотепер.

Джерело: сайт Львівської Духовної Семінарії Святого Духа