Митрополит Димитрій (Рудюк): «Меценатам в соборі можна було знайти інше місце»

«Я не можу собі уявити, щоб людина, парафіянин собору, піднявши догори свій погляд, взорувала там сучасного луцького бізнесмена, а не мученицький, або ж ангельський чин». Митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій (Рудюк) поділився роздумами щодо фресок з бізнесменами, які зобразили на стінах кафедрального собору Святої Трійці у Луцьку.

Митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій (Рудюк). Фото: facebook.com/lvividomosti

Відеосюжет про нетипові розписи в церкві був розміщений вчора, 1 листопада, на фейсбук-сторінці Онлайн-журналу misto.media.

«На стінах Кафедрального собору святої Трійці у Луцьку намалювали фрески з бізнесменами. Зокрема, можна впізнати бізнесменів-будівельників Віктора Чорнуху і Леонтія Іванішина, власника агропідприємства «Вілія» Євгена Дудку та інших», — йшлося у повідомленні. «Читачі misto.media поділилися також світлиною, де серед нових фресок – портрет Ігоря Палиці*. Проте наразі таке зображення відсутнє».

А як стало відомо зі слів іконописця собору, диякона Юрія Гетьманчука, зображення були створені ще пів року тому. Проте деякі з них викликали суперечливі відгуки, тож довелося вносити зміни.

Фото: misto.media

«Можна було знайти інше місце»

У суботу, 2 листопада, своїми думками з приводу храмових розписів у Луцьку на своїй фейсбук-сторінці поділився львівський митрополит Димитрій (Рудюк). Владика очолює Львівсько-Сокальську єпархію Православної церкви України, а також є головою Інституту Церковної історії.

Свій допис митрополит назвав: «Про сучасну секуляризацію церковного малярства!».

За словами владика Димитрія, «історія церковного малярства знає зображення на стінах храмів їх патронів та меценатів». «Наприклад в Успенському соборі Києво-Печерської лаври на стіні у лівій частині було зображено князів ктиторів Острозьких та Сангушків. Відтак вони мають своє сакральне місце у цьому стінописі. До певної міри для них відведено цей мирянський свіцький куточок. Є такі самі ктиторські зображення і у Михайлівському Золотоверхому соборі (бічний Варваринський вівтар). Під Покровом Божої Матері на західній стіні зображені гетьмани-ктитори та ін. сановиті люди».

Зображення, якими митрополит Димитрій проілюстрував свій допис

Щодо теперішнього розпису в соборі у Луцьку на думку львівського митрополита, були допущені деякі помилки, оскільки був порушений сакральний стінописний канон.

«…Зображення цих людей занесене вгору, де має бути намальована Небесна Церква з їх небожителями, тобто святими та ангельським світом», — наголошує владика Димитрій. «Я не можу собі уявити, щоб людина, парафіянин собору, піднявши догори свій погляд, взорувала там сучасного луцького бізнесмена, а не мученицький, або ж ангельський чин».

Митрополит переконаний, що для меценатів у соборі «можна було знайти інше місце, наприклад там, де продаються свічки, або ж поряд із зображенням Страшного Суду, якщо таке є у храмі, або ж взагалі розмістити якось у каноні розпису західної стіни!».

Також на думку владики Димитрія, не зовсім доречно «порівнювати сучасних бізнесменів-меценатів із княжим чином давньої України, які здебільшого були зображувані на стінах після того, як відійшли у засвіти, і після того як левову частку свого майна заповіли, наприклад лаврі».

Сьогодні ж з’явилося повідомлення, що зображені на фресках у кафедральному соборі Святої Трійці у Луцьку бізнесмени та їхні родичі виступили проти того, щоб їх портрети були розміщені на стінах храму.

*Ігор Палиця — політик і бізнесмен. Народний депутат України від Луцька 6, 7 і нинішнього 9 скликання. Партнер Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова у нафтовому бізнесі групи «Приват».