Між правдою і журналістською інтригою. Про лист Митрополита Андрея до Папи Пія XII

“Лист Митрополита Андрея до Папи Пія XII відомий вже давно”, – про це заявив у своєму блозі Синкел у справах монашества Львівської Архиєпархії УГКЦ, єрм. Юстин (Бойко). І пояснив ажіотаж у світових та українських медіях, щодо цього листа, який журналісти назвали новою знахідкою, а також ще одним доказом, який може вплинути на справу, щодо визнання Митрополита Андрея Праведником Світу. Про ситуацію, та резонанс довкола неї – читайте далі у блозі о. Юстина.

“Як керівник Постуляційного Центру монастирів студійського уставу, який займається працею з архівними документами, принаймні тими, що є у Львові з фондів Митрополита Андрея Шептицького, мушу відреагувати. Від імені також істориків та науковців із Української Греко-Католицької Церкви, щоби пояснити належно, де є правда,а де інтрига.

Нещодавно, Апостольська столиця оголосила про відкриття архівів Папи Пія XII, при Понтифікаті якого відбувалася Друга Світова війна і того, якого початково проголошували рятівником Ізраїльського народу,  а опісля він стався тим, який немовби потурав Гітлеру у винищенні євреїв. Ці архіви були відкриті, але свого часу,коли пішли атаки на Папу Пія XII, Апостольський Престіл доручив історикам-єзуїтам, вибрати документи відповідні з архівів Апостольської столиці і їх опублікувати для загального огляду. Тобто, йдеться про документи, які стосуються Другої Світової війни.

Всі ці архіви є у онлайн-доступі на сайті Апостольської столиці. Якщо ми відкриємо, один із томів. Цей лист за 1942 рік є опублікований, з описом упорядників. “Митрополит інформує Папу про ситуацію у його єпархії про німецьку окупацію, після відступу російських військ” і далі йде текст листа.

Що стається? Стається, що з відкриттям архівів Апостольської столиці,туди прибули і німецькі вчені. І німецькі вчені,як і інші вчені, які дослідують ситуацію Другої Світової війни. Найбільш боючою темою, є тема Голокосту. А для нас вона має надважливе значення, бо Митрополит Андрей Шептицький був тим, хто у часі Другої Світової війни рятував євреїв, і ми справедливо домагаємося, разом з єврейською спільнотою України, про те, щоб Яд Вашем присвоїв йому титул Праведників Народів Світу. Тому, цей лист існує.

Цей лист насправді був опублікований у 1967 році. Тепер, коли до архівів Ватиканських, потрапляють німецькі історики. Зокрема як Губерт Вольф з комісією, ще раз переглядає документи, які були опубліковані, а також ті, які не були опубліковані. І у нього беруть інтерв’ю. Це інтерв’ю з’являється на відомому німецькому інтернет-ресурсі “Zeit. ONLINE”. А також його передруковують на іншому виданні. У цій бесіді, дослідник говорить, що для нього було знахідкою, лист Митрополита до Пія XII  про страшні злочини перед євреями і що він називає німецький режим,диявольським.

Хочу Вам сказати, що Митрополит Андрей і російський режим так називав.

Цей лист українському читачеві був знаний, але не повністю. Свого часу, його опублікував журнал “Патріархат”.  Це було у 1987 році. 

Після цього інтерв’ю професора Губерта Вольфа, відомий ізраїльський інтернет-ресурс “The Jerusalem post” публікує інформацію про священика,який переховував євреїв у часи Другої Світової. І очевидно, мова йде про Митрополита Андрея. І автор тексту, на основі, інтерв’ю професора Губерта, каже, що на підставі цього листа  Митрополита до Папи Пія, є нові підстави, щоб визнати Митрополита Андрея, Праведником Народів Світу. 

І що далі робиться? Цей текст з “Jerusalem Post”, не лист професора, а саме цей текст, публікує українське видання “Збруч” – “Андрей Шептицький після знахідків у архівах Ватикану, може стати Праведником Народів Світу”.

Потім ця стаття набирає такого оберту, що її передруковує сайт Синоду єпископів УГКЦ, вже зняли цю публікацію. Цей переклад цієї статті з “Jerusalem Post”. Таким чином, Митрополит Андрей, мимоволі, опиняється у вирі боротьби певних кіл з Апостольською столицею і особисто Папою Пієм XII. Тобто, лист, який був давним-давно знаний, але ітерпретація обставин Римських у яких він був прийнятий, стає предметом дискусій. Ця інтрига, робиться політичною інтригою.

 Як наслідок, головний рабин України, на своїй офіційній сторіці у Фейсбуці, покликаючись на Jerusalem Post, пише:

“После раскрытия новых документов из архива Ватикана стало известно, что митрополит Андрей Шептицкий сообщал в Ватикан об уничтожении евреев Украины, но папа римский Пий XII ничего не сделал с этой информацией от глава греко-католической церкви. Более того, когда правительство США по секретным каналам спрашивало Ватикан, что церкви известно о геноциде евреев, ватиканский госсекретарь ответил в Вашингтон, что “информация из Украины представляется им сомнительной и преувеличенной”.
Всё это является еще одним аргументом в пользу присвоения Шептицкому звания Праведника народов мира – и я продолжу борьбу за восстановление справедливости в отношении этого великого украинца, гуманиста и друга еврейского народа”.

Очевидно, Митрополит Андрей Шептицький, заслуговує давним-давно, титула Праведників Народів Світу.  І я справді вдячний Головному Рабину за те, що він чинить великі зусилля для присвоєння Митрополиту Андрею титулу Праведника Народів Світу. ЗАле непотрібно, вплутувати Митрополита Андрея у політику боротьби  певних кіл з Апостольською столицею і зокрема  з Папою Пієм XII.

Саме тому, я вийшов у ефір, щоб показати, де є журналістська правда, а де є накрутка.