«Ми заклали в бюджеті цього року 16 млн грн на відновлення, реставрації та реконструкції наших храмів, але реально зробимо більше – на 30 млн грн», – А. Садовий

Сакральні споруди Львова відновлюють. Як повідомили в управлінні охорони історичного середовища ЛМР, цього року буде завершено реставраційно-ремонтні роботи у церкві св. Параскеви П’ятниці, що на вул. Б. Хмельницького, 77. Роботи тут розпочалися у 2017 році. Як зазначив під час огляду робіт міський голова Львова Андрій Садовий, важливо якісно та вчасно виконати весь необхідний комплекс робіт.

«Ще у 2008 році ми за кошти міста зробили повну заміну даху. На той час це була дуже велика інвестиція, але вона врятувала саму церкву від руйнації. Ця церква є особлива, бо вона одна з найдавніших і намолених у Львові. Цього року ми використаємо більше 1 млн 200 тис грн, щоб привести до пуття фундаменти, зробити ізоляцію, всі роботи, які необхідно, щоб наступні 100-200 років отці не переживали за технічний стан храму. Ми заклали в бюджеті цього року 16 млн грн на відновлення, реставрації та реконструкції наших храмів, але реально ми зробимо набагато більше – більше 30 млн грн, бо і церква Миколая, і на вул. Тершаківців. Дуже багато храмів сьогодні є в реконструкції, бо це пам’ятки архітектури, громади на це коштів не мають, тому місто виділяє кошти і надалі буде це робити, бо це важливо і це правильно», – зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

«Реставраційно-ремонтні роботи церкви св. Параскеви П’ятниці розпочалися торік. Проектом передбачено влаштування гідроізоляції церкви св. Параскеви П’ятниці. Тендер на проведення робіт виграло ТзОВ «Еталон Ком». Сума договору на виконання робіт – 1372046,86 грн. Роботи заплановано завершити у 2018 році. Зараз підрядною організацією ТзОВ «Еталон Ком» виконано гідроізоляцію зовнішніх стін церкви та влаштовано відмостку.

У 2018 році заплановано провести реставрацію каменю на фасадах церкви», – повідомили в управлінні охорони історичного середовища ЛМР.

Нагадаємо, у 2018 році у бюджеті розвитку міського бюджету м. Львова на проведення реставраційних і ремонтних робіт управлінням охорони історичного середовища передбачено 36,1 млн. грн.

Зокрема, передбачено ремонтно-реставраційні роботи даху храму Блаженного Климента Шептицького на вул. М. Кривоноса, 1; ремонтно-реставраційні роботи храму Пресвятої Євхаристії з келіями на пл. Музейній, 3; реставраційно-ремонтні роботи храму Святої Трійці на вул. Тершаковців, 1-а; капітальний ремонт сходів на пл. Князя Ярослава Осмомисла, які ведуть до церкви Матері Божої Неустанної Помочі.

Також у 2018 році за кошти міського бюджету Львова, в розмірі 840 тис. грн, буде виготовлено проектно-кошторисну документацію для реставраційно-ремонтних робіт 6 сакральних споруд Львова.Зокрема, передбачено 100 тис. грн для виготовлення проектно-кошторисної документації на ремонт колишніх келій костелу Францисканок (вул. М. Лисенка, 45); 100 тис. грн передбачено на виготовлення ПКД на ремонт храму Покрови Пресвятої Богородиці (вул. Грушевського, 2); 340 тис. передбачено на ПКД ремонту фасадів Гарнізонного храму св. ап. Петра і Павла (вул. Театральна, 11); 100 тис. грн передбачено на ПКД на ремонт Успенської церкви (вул. Руська, 7); 100 тис. грн передбачено на ПКД на ремонт церкви св. Іллі (вул. Дорога Кривчицька, 113); 100 тис. грн передбачено на виготовлення проектно-кошторисної документації на ремонтно-реставраційні роботи пам’ятки архітектури церкви Матері Божої Неустанної Помочі.

Також цього року буде завершено ремонтно-реставраційні роботи в храмі св. Миколая на вул. Б. Хмельницького, 28. Роботи у цьому храмі розпочалися у 2017 році.

Довідка

Церква Святої Параскеви П’ятниці XVII століття – архітектурна пам’ятка давнього Львова, у якій поєднуються стилі українського, молдавського та західноєвропейського зодчества.

Церква Параскеви – одна з найстаріших у Львові і була збудована ще за княжих часів. Нинішнього вигляду святиня набула у середині XVII століття, коли була відбудована на кошти союзника і свата гетьмана Богдана Хмельницького молдавського господаря Василя Лупула. Ім’я фундатора увіковічене вмуруванням у стіну храму пам’ятної таблиці з гербом молдавських правителів: сонця, місяця і корони над головою буйвола.

Церква до сьогодні зберегла свій первісний вигляд храму-твердині. Збудована у нижній частині з ламаного каменю, вона нагадує міцний бастіон з високою сторожовою вежею. Розміщення церкви далеко поза мурами міста зумовило її оборонний характер, який виявився у стінах товщиною майже у два метри і бійницях верхнього ярусу вежі. У стильових особливостях храму перегукуються готика і бароко. Щипець східного фасаду храму нагадує готичне завершення більшості давніх львівських костелів, жоден з яких не зберігся до наших часів. Прямокутні ніші з боків асоціюються з волоськими і буковинськими церквами, а в головному фасаді храму легко впізнати елементи барочного архітектурного стилю. Церква була найбагатшою серед храмів львівського передмістя: при ній знаходилися шпиталь братства, цвинтар, школа і резиденція священика.

Церква Параскеви має добре збережений інтер’єр. В ньому є найвизначніша пам’ятка давньоукраїнського мистецтва – іконостас, створений талановитими львівськими майстрами початку XVII століття. Шість рядів ікон, об’єднаних ажурною дерев’яною різьбою, свідчать про надзвичайну майстерність тогочасних малярів та різьбярів. Іконостас створювали кілька майстрів з яскравим індивідуальним почерком. В іконах празничного та страсного циклу чи не вперше в історії українського іконопису використано як тло конкретні елементи ландшафту та архітектури. Чотири з сімдесяти ікон багатоярусної композиції виконані у XIX столітті, але своїм мистецьким рівнем поступаються створеним раніше.

Відео можна переглянути ТУТ

Джерело: сайт ЛМР, Zaxid.net