Митр. Михаїл (Зінкевич): «Якщо лавра – це українська святиня, то що там робить Московський патріархат?»

«Ми собі не віримо, що Почаївська лавра – це святиня українського народу, не вірить у це й влада… тому що я не бачу конкретних дій, що стосуються Почаївської лаври». Про це під час Всеукраїнської наукової конференції «Почаївська Лавра та її вплив на формування української православної ідентичності» заявив митрополит Луцький і Волинський ПЦУ Михаїл (Зінкевич).

Захід був приурочений до 90-річчя української маніфестації (вересень 1933), яка проходила під гаслом «Почаївська лавра мусить бути українською».

Насамперед владика Михаїл наголосив, що він є один з небагатьох, хто має безпосереднє відношення до лаври: «Я був ченцем цієї лаври, був келійником намісника Свято-Успенської Почаївської лаври, і життя лаври для мене не є таким чужим, як і сама лавра. Хоча і народився я буквально декілька кілометрів від самої лаври».

«Почаївська лавра не належить комусь одному — вона належить всім»

Далі митрополит відзначив, що Почаївська лавра – «це українська святиня українського народу». «Вона воістину не належить комусь одному, вона належить всім, і особливість цієї святині в першу чергу полягає в тому, що це єдине місце в світі, де є стопа Божої Матері, це особливе місце по своєму глибокому подвижництві…».

Волинський митрополит не вбачає метою обговорення питання, кому повинна належати Почаївська лавра: «Перш за все ми повинні утвердити самих себе — бо ми собі не віримо, що Почаївська лавра — це святиня українського народу, не вірить у це й влада, тому що особливих конкретних дій, що стосуються Почаївської лаври, я не бачу».

Владика Михаїл ставить питання: якщо лавра – це українська святиня, то «що там робить Московський патріархат?»

«Щось слуги не служать українському народу»

Через це митрополит нагадав присутнім про важливість виборів. За його словами, «війна буде переможною, питання тільки, скільки жертв кладемо за цю перемогу». «Але це за кого ми будемо голосувати, за якого народного депутата?», — запитує владика Михаїл і додає, — «Як виявляється, декілька днів тому говорять, що для заборони діяльності Московського патріархату на території України – поки почекаємо, не вистачає голосів. То щось слуги не служать українському народу, якщо немає голосів для інтересів українського народу».

Митрополит побажав усім усвідомити, що українські святині належать українському народу, та завершив свій виступ закликом: «Це наша святиня – і тому геть московського попа з Почаївської лаври».

Також читайте: «Без пуття й без міри»: Волинський митрополит звернув увагу на англізацію вивісок у місті