«Без пуття й без міри»: Волинський митрополит звернув увагу на англізацію вивісок у місті

Митрополит Луцький і Волинський ПЦУ Михаїл (Зінкевич) вважає, що «стан справ для нашої мови стає загрозливим». Небезпеку православний владика вбачає в «англізації життєвого простору волинян.., що приходить слідом за ще не подоланою росіянізацією».

Про це повідомляє сайт Волинської єпархії.

«Подекуди стан справ для нашої мови стає загрозливим. Погляньмо: вивісок англійською без перекладу все більше й більше (на фотографіях – лише мала їх частка тільки з центральної частини Луцька). А це ж пряме порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», у якому сказано, що така інформація повинна подаватися державною мовою і «може дублюватися іншими мовами» (ст. 28, п.1, 2; ст. 30, п. 6)», – говорить митрополит Михаїл.

Владика вважає, що англіцизми не лише посувають українську мову із вжитку, але є водночас непотрібними та вживаються «без пуття й без міри».

Фото: pravoslaviavolyni.org.ua

«Вже дедалі частіше чуємо й читаємо: не “заходи”, а “івенти”, не “прихисток”, а “шелтер”, не “вміст”, а “контент” і т. д., і т. ін. По суті, з українсько-російського суржику переходимо на українсько-англійський. А завданнями згаданого Закону, зокрема, є: “підтримка української мови шляхом сприяння: […] г) вживанню замість іншомовних українських слів, словосполучень і термінів у разі, якщо в українській мові існують рівнозначні відповідники, та підвищенню рівня обізнаності громадян про них; ґ) запобіганню вульгаризації української мови та змішування її з іншими мовами” (ст. 3, п. 1, 6)», – наголошує митрополит Михаїл.

Читайте також: Владика Михаїл (Зінкевич): «Усі, хто проти об’єднання церков, – проти України»

Волинський православний владика не заперечує важливості англійської мови в наші часи як мови міжнаціонального спілкування. Тому вважає, що англійську треба вивчати та використовувати, але «аж ніяк не на шкоду рідній».

Також митрополит Михаїл закликав всіх, кому дорогий стан рідної мови, – і владу, і власників підприємств, і керівників організацій, і фахівців-словесників, і рядових мовців – обміркувати цю проблему, ініціювати зміни до законодавства, а також негайно вживати рішучих заходів, які передбачає і не забороняє чинне.

«Треба подолати загрозу англізації, що приходить слідом за ще не подоланою росіянізацією», – сказано в повідомленні.

Читайте також: Митрополит Михаїл (Зінкевич): Свої провини шукаймо в собі