Митрополит Епіфаній про дату святкування Різдва: Йдеться про доцільність зміни всього календарного циклу

У слові до вірних 25 грудня 2022 року, у 28 неділю по Зісланні Святого Духа, Предстоятель ПЦУ Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній згадав про питання календарної реформи, інформує пресслужба Київської Митрополії Української Православної Церкви (ПЦУ).

Оскільки християни святкують Різдво Христове за григоріанським і новоюліанським календарями саме 25 грудня, Митрополит Епіфаній зазначив, що питання зміни календаря є актуальним, але найважливішим у цьому рішення має стати збереження єдності. Зміни в календарну традицію Церкви може внести лише Священний Синод, і, оскільки одностайності в цьому питанні нема навіть у самому середовищі світового православ’я (існують розбіжності між юліанським та новоюліанським календарями), поки що повна зміна не відбулася.

«Всім слід ясно розуміти: йдеться не про одну лише дату святкування Різдва Христового, яка для всіх православних християн є спільною і вшановується 25 грудня, однак за двома різними способами обчислення календаря. Але йдеться не лише про неї – йдеться про можливість і доцільність саме зараз повної календарної реформи, зі зміною всього календарного циклу», – зазначив Предстоятель ПЦУ.

Як зуважив Митрополит Епіфаній, є приклади успішних і неуспішних календарних змін. Реформа має як прихилькників, так і противників, при чому частина аргументів є слушною, частина ж – нецерковною і спекулятивною.

«Турбуючись про всіх своїх дітей Православна Церква України, вивчивши всі обставини рішенням Синоду на нинішній рік дала можливість в тих громадах, які бажають цього, провести сьогодні додаткове різдвяне богослужіння. Хочу підкреслити – це не зміна календаря, а пастирська можливість бути відкритими для тих, хто хоче саме сьогодні за новоюліанським календарем прославити подію народження Христа. Певна частина громад скористалася цією можливістю, і в нашому монастирі також відбулося святкове служіння в академічному храмі», – наголосив Блаженніший Епіфаній і зазначив: на наступному засіданні Синоду позитивний і негативний досвід такого рішення вивчать і використають для подальших кроків у питанні календарних змін.

Зауважимо, що своїм словом до вірних Предстоятель ПЦУ також підсумував зустріч із Главою УГКЦ Блаженнішим Святославом, яка відбулася напередодні. Очільники Церков зокрема обговорили ймовірність спільного переходу на новий календар та можливі кроки до цього рішення. 

Джерело: pomisna.info