«Не тільки Франція»: чи може св. Жанна д’Арк прийти на допомогу Україні?

Наполеон проголосив її національним символом Франції, а Папа Бенедикт XV — святою. Що спільного у французької святої, яка жила на початку XV ст., зі Львовом на початку століття XX-го? І чому саме в теперішній час нам варто про це знати?

Мова йде про  св. Жанну д’Арк, також відому як Орлеанська діва. Народилася вона у 1412 році. Свою місію виконала, коли їй сповнилося 19 років. Стратили майбутню святу 30 травня 1431 року за рішенням церковного суду.  Але вже через 25 років всі звинувачення проти неї були зняті. А 16 травня 1920 року її канонізували.

Однак святою Орлеанська діва стала не за те, що була несправедливо засуджена духовенством, яке під виглядом церковного суду вчинило над нею політичну розправу. А  за те, що виконала отриману від Бога місію — стала на захист своєї батьківщини, надихнула військо та підтримала владу законного спадкоємця престолу (який, на жаль, зрадив її). Варто врахувати, що це були часи виключно чоловічого лицарства, а вороги французів мали очевидну перевагу у військовій силі та, як виявилось, ще й значну підтримку духовенства.

Жанна д’Арк та Львів

Звичайно, що за свого земного життя Орлеанська діва не побувала у Львові, тоді ще зовсім молодому місті Галицької Русі. Однак Жанну д’Арк знають в Україні. З нею, зокрема, порівнюють нашу поетесу Лесю Українку. А Дмитро Донцов протиставляє «формату» Орлеанської діви «дрібних грачів і комбінаторів» в політиці та різні «міжпартійні, міжконтинентальні та міжпланетні об’єднання», які «тільки Варрав та Юд притягають до себе, а замість Богові, чужому ігемонові кляняються».

Та сьогодні нас цікавить інший вимір — не алегорія і не публіцистика. А розповідь про живе спілкування з Жанною д’Арк львів’янки Фуллі (Стефанії) Горак* (1909-1993), яке вона описала у своїй книзі «Свята пані». Хтось викликне: «Та це ж клініка!». І матиме на це право. Однак у Церкві впродовж віків чимало людей мали містичний досвід, який далеко не завжди можна було пояснити за допомогою науки.

А як ви уявляєте собі містичку? Екзальтована жіночка, надто емоційна, або, навпаки, повністю замкнена в собі? А що, як ні? А що, як це цілком нормальна, молода та комунікабельна людина, до того ж зі сильним почуттям скептицизму до надприродного? Такою була 26-літня львів’янка Стефанія Горак — римо-католичка, яка не хотіла імітувати віру в Бога. У цьому Фулля схожа до багатьох наших сучасників, але є одна різниця — вона була чесною до кінця, бо хотіла бути впевнена якщо не у своїй вірі, то бодай у невірстві. Тому продовжувала шукати відповіді, навіть коли здавалося, що їх не існує. «Читала Канта. Стверджує, що існування Бога довести неможливо. Та для чого я це пишу? Навіщо це мені? Однаково я не зміню цей світ. Піду в кіно. На гарному фільмі можна хоча б дві години не думати», — пише Фулля у своїх замітках. Водночас вона листується з Настоятелькою Згромадження Сестер Найсвятішого Серця Ісуса (Sacre Coeur) у Львові, матір’ю Геленою.  Одного разу, вкотре зневірившись у тому, що до правди можна докопатись, Фулля написала: «Боже! Як же я Тебе ненавиджу за те, що Тебе немає!»

Фулля Горак біля книжкової шафи. Фото: fullahorakfilm.pl

Фулля знайшла відповідь. Точніше, Відповідь знайшла її. У своїй книзі «Свята пані» вона розповіла про свій пошук Істини та власне навернення до Бога — доволі несподіване як для неї самої, так і для людей, що оточували її. Також вона описала свій містичний досвід спілкування зі святими та об’явлення, які отримала від них щодо посмертної долі душі.

Римо-католицька церква ще не висловила свого офіційного ставлення до духовного досвіду Фуллі Горак та її записів. Однак у тих, хто читає книгу та приглядається до плодів її життя, як правило, не залишається сумнівів у автентичності її досвіду — після об’явлень Фулля прожила ще майже 60 років, десять з яких відбула в сталінських концтаборах. До кінця свого життя вона залишалася вірна тій Правді, яку почала відкривати для себе на вул. Коперника у Львові з серпня 1935 року. Всім своїм життям вона засвідчила істинність та силу слів: «Вірую… в сопричастя святих».

Монастир Згромадження Sacre Coeur у Львові, з Настоятелькою якого у Фуллі Горак були близькі духовні стосунки. Фото: rscjinternational.org

Що сказала св. Жанна д’Арк?

«Свята Жанна д’Арк об’явилася мені в найдивніший спосіб. Стала переді мною без слова, тримаючи в руці якусь полум’яну квітку. За мить почали вибухати навколо неї живі язики вогню. Вони розливалися по підлозі, збільшувались, ставали сильнішими – на моє велике здивування, вони дійшли аж до мене, зрештою ціла кімната була огорнена полум’ям. Хоча від підлоги до стелі наповнювали її тепер розкидані стіни полум’я, я не відчувала жару», — описує початок зустрічі з Орлеанською дівою Фулля Горак.

Багрянець вогню почав навіть просочуватися через шпарини до сусідньої кімнати, в якій на той час перебувала подруга Фуллі Буця. Вона закричала, бо налякалась, думаючи, що виникла пожежа через лампадку, яка стояла на вівтарику. Якимось чином Фулля заспокоїла подругу та продовжила споглядати видіння.

«Дивилася, як зачарована, на ту прекрасну, огорнену вогнем постать», — описує вона. «Не мала на собі зброї, тільки якусь білу шату. У першій хвилі мені здалось, що у неї на голові тісний, мідний шолом. Тільки опісля я побачила, що блискучий шолом – це волосся. Свята Жанна є напрочуд золотисто-рудою. Чорні, мов смола, косі очі дивляться з-під чорних доволі косих брів зі світлястою проймаючою силою. Її краса дуже сильна і чудова».

Після цього св. Жанна звернулась до Фуллі: «Дрова готові, але вогонь їх не спалює». «Це полум’я любові Ісусового Серця. Хто тим вогнем запалає, буде щасливим навіки. Йдуть важкі часи і дуже скрутні часи. Щоб перемогти, потрібна велика лицарська сила духа і тіла! Пам’ятай, що не тільки Франція, але кожен край, який мене покличе в ім’я Ісуса Христа, отримає мою допомогу». Опісля свята Жанна каже, що готова допомогти Польщі у випробуваннях, які прийдуть на неї, але для цього потрібно, щоб люди йшли шляхом разом зі світлими духами. Бо темні духи заведуть до сорому, ганьби та неволі.

«Жоден святий не з’явився мені так дивно, як вона. Але і вона була такою тільки перший раз. Потім приходила звичайно, як інші», — завершую свою розповідь про зустріч зі св. Жанною д’Арк львів’янка Фулля Горак.

Жанна д’Арк і Україна сьогодні

Сьогодні президент Франції Еммануель Макрон привертає увагу українців більше, ніж свята Покровителька Франції Жанна д’Арк. Ми цідимо кожне слово, яке він говорить, але не бачимо того, що він робить у своїй країні — ініціює запровадження до Конституції дітовбивства – так званого «права на аборт», намагається максимально розширити можливості самогубства за згодою — так званої «евтаназії» і т.п. То з якими духами він крокує? Ясними чи темними?  

Тож чи не краще нам прислухатись до слів св. Жанни д’Арк, які вона сказала за кілька років до початку Другої світової війни Фуллі Горак на Коперника у Львові? Навіть якщо ви сумніваєтесь, чи справді це була розмова зі святою, але вірите в «сопричастя святих», можете бути певні, що її слова не суперечать навчанню Церкви — святі допомагають тим, хто кличе до них про допомогу. І та, яка з Божою поміччю зробила неможливе, даруючи перемогу Франції над окупантами шість століть тому, може допомогти Україні сьогодні в набагато кращий спосіб, ніж ті, хто змінюється у своїх намірах частіше за львівську погоду. Але є умова. «Пам’ятай, що не тільки Франція, але кожен край, який мене покличе в ім’я Ісуса Христа, отримає мою допомогу», — сказала св. Жанна Фуллі. І додала: «Хто піде з ясними (духами) — переможе. Темні поведуть на сором, ганьбу та неволю».

Основне фото: Жанна д’Арк, зображення між 1450 та 1500 роком.

Підготував Андрій Толстой

Книгу Фуллі Горак «Свята пані» (польською мовою) можна придбати (замовити) у Книгарні Святого Павла у Львові.

Також читайте: Святий Миколай був у Львові: розповідь Фуллі Горак

Хранитель музею блаж. Василія (Величковського): «Я мовчав про це 10 років, більше не можу»