«Неопалима Купина» — у Львівському музеї історії релігії

Ікона Божої Матері «Неопалима Купина» – це відомий та поширений в Україні тип Богородичної ікони, яку Церква вшановує 4 вересня. Львів’яни мають нагоду дізнатися більше про цю ікону та побачити її зразки на виставці «Вогонь віри», яку експонує Львівський музей історії релігії.

Про ікону Львівський музей історії релігії розповів на своїй фейсбук-сторінці.

«Назва ікони походить від старозавітного прообразу, що вказував на Богоматір: неопалима купина це кущ, який палав у вогні, але не згорав (Вих. 3:2)…За переказами, першообраз ікони Богородиці “Неопалима Купина ” був написаний на камені тієї скелі, де до Мойсея звернувся Бог з палаючого куща», — йдеться у публікації музею.  

Чому саме біблійна неопалима купина стала  прообразом Діви Марії? Вогонь, який горить, але водночас зовсім не спалює зелений кущ, вказує на Бога та Богородицю, що прийняла в себе — у своє лоно — Другу Особу Пресвятої Тройці, яка, поєднавши Божественну та людську природи, була народжена як Господь Ісус Христос. Це велика таємниця Божественного об’явлення, яке ми можемо радше споглядати, ніж пояснити. І тому саме образ Пречистої Діви Марії як істинної Неопалимої Купини має таке велике значення для християн. Увійшовши в Неї Святим Духом, Бог, який є Полум’ям святості, не спалив Її, але явився світові через Неї.

Тож не дивно, що і ця ікона дещо незвичайна. Її зображують у вигляді восьмикутної зірки – двох гострих чотирикутних зірок з увігнутими кінцями. Одна із цих зірок – червоного кольору, як символ вогню, що огортав палаючу купину (кущ), яку бачив Мойсей. Друга зірка – зелена – вказує на природний колір купини, який вона зберегла серед полум’я, що у ньому не згоряла. В центрі зірки, ніби в купині – зображення Богоматері з Дитям. В променях зображають ангелів та євангелистів; так ікона поєднує у собі земний та небесний світи.

Назву «Неопалима Купина» носять дві ікони. Крім традиційної, існує ще так звана «Неопалима Купина Старозавітна», де зображають пророка Мойсея з вівцями та ангела біля палаючого куща чи дерева. В полум’ї куща – фігура Богородиці «Знамення», що на грудях тримає медальйон зі зображенням Христа. «Хоча, згідно з біблійним переказом, у полум’ї Мойсею явився Бог Отець, однак зображення Діви Марії з кулоном у цьому випадку тлумачиться як прообраз новозавітного Боговтілення в іпостасі сина Діви Марії – Ісуса Христа. Протографом ікони є робота французького художника XV ст. Ніколя Фромана (1460–1484), написана в 1475 р. для собору Святого Спасителя в місті Екс-ан-Прованс», – розповідають у публікації Музею.

Зразки цих давніх ікон можна побачити у Львові наживо у Львівському музеї історії релігії (м. Львів, пл. Музейна, 1). Вартість квитка: дорослий (вхід в експозицію і підземелля) – 60 грн; пільгові – учнівський 40 грн; – студентський 50 грн.