«Незалежність з’являється тільки тоді, коли за неї борешся»: у Львові відбулася третя Лекція Незалежності

У День Незалежності України, 24 серпня 2023 на львівському Меморіалі пам’яті Героїв Небесної Сотні відбулася особлива лекція від воїна, що вижив під обстрілами «Градів». Послухати Лекцію Незалежності від Юрка Вовкогона, культурного менеджера, автора мистецьких проєктів, на Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні прийшли три десятки людей. Про це пише Львівська міська рада. 

Лектор акцентував увагу присутніх на пошуку того, що сьогодні може зміцнити українців у думках про завтра. «Для мене важливий сам принцип, що Незалежність з’являється тільки тоді, коли за неї борешся. Бо тільки ті, кому важлива Гідність, можуть прагнути Незалежності. Після Революції Гідності, коли ми показали своє прагнення до вільного життя, на нас напали раби, для яких наша воля буде щоденним доказом їхнього боягузтва», – зазначив Юрко Вовкогон. «Зараз війна стала каталізатором перетворення натовпу в осмислену єдність. Зараз у нас експрес-режим націєтворення на основі спільної пам’яті (спільні втрати), спільної праці (спільна праця для перемоги) і спільних цінностей (спільна культура)».

Водночас лектор пояснив, що українців досі роз’єднує підліткова емоційність, коли ми маємо завищені очікування. «Хочемо, щоб ідеал настав тут і зараз, не докладаючи зусиль, не роблячи нудної роботи. І в результаті отримуємо глибоке розчарування, що вийшло воно не таке гарне, як нам би хотілося. Потім йде знецінення всієї праці і взаємні звинувачення. Це наша історія. Історія всіх, хто хотів Незалежності і випустив її з рук. Боротьба за Незалежність дає нам можливість витворити нову культуру. Бути собою – це постійно бути при свідомості. Це постійне переосмислення себе. Порівняння з тими, хто був перед тобою, тими, хто проти тебе, тими, за кого ти. Те ж саме і з Незалежністю. Незалежність – це не день в році, не досягнення, яким можна пишатися перед іншими. Це стан притомності і постійного переосмислення», — підсумував Юрко Вовкогон.

Довідка

Юрко Вовкогон працював культурним менеджером кількох знакових українських артпроєктів та фестивалів, від артбієналє і джазового фестивалю до опери. Менеджер проєктів молодіжної організації YMCA Lviv. У 2014 – 2015 роках воював у складі Добровольчого Українського Корпусу,  з березня 2022 року по серпень 2023 року служив у ЗСУ. 30 червня 2022 року отримав важке поранення при захисті Лисичанська.

Ця лекція – це вже третя Лекція Незалежності, які започаткував Інститут стратегії культури.