о. Андрій Березівський: «Великий піст – це час, коли ми можемо повернути свій втрачений образ»

Україна продовжує переживати війну. Триває тринадцятий день війни. Підвалина цієї війни – брехня. Кожного дня ми читаємо про те, як гинуть мирні люди, як гинуть діти, як гинуть жінки. І, власне, коли включаєш російське телебачення, коли заходиш на їхні сайти, коли читаєш опитування, які роблять журналісти, то, відповідно, входиш в якийсь неначе ступор. Наскільки людство, або скажімо так окрема його категорія, може погрузнути у брехні. У сьогоднішньому євангельському уривку Господь говорить: «І спізнаєте правду, і правда визволить вас» (Ів. 8, 32). Тому для нас важливо говорити правду, адже вона нас визволяє. З іншого боку, Ісус говорить про те, що Він є дорога, правда і життя. Ісус нас визволить тільки тоді, коли ми будемо з Ним. Іван Золотоустий каже: «Майдани міст опустіли, але Церква наповнилася людьми». Адже тут ми шукаємо цієї правди, тут ми стоїмо, щоби перед Ісусом сказати: «Допоможи нам. Рятуй нас! Ми – твої діти!».

Хочу сказати про злість. Бог сотворив людину із здатністю злоститися. Злість, власне, була дана людині для того, щоби вона могла встати проти зла. Адже коли людина є злісною, то, немовби, мобілізує всі сили, щоби протистояти злу. Просто після гріхопадіння людина багато в чому спотворилася. І ця снага в людині також зазнала впливу гріха, і тому людина виражає цю злість не туди, куди потрібно. Але коли ми чуємо якісь брехливі речі, або коли ми чуємо про те, як люди помирають, то, звісно що стаємо злісні, і це абсолютно природно, і в цьому немає гріха. Просто нам потрібно це контролювати, щоб не пустити це далі.

Ми не можемо жити в ненависті. Ми маємо з любов’ю виступати проти зла. Ми маємо жити любов’ю, а не ненавистю, бо ненависть руйнує того, хто її продукує. Тому кожному із нас так важливо хапатися за цю правду, пізнавати правду, промовляти правду, свідчити про неї. Ми на своєму місці маємо робити все, що можемо. Бо навіть найменшими речами ми довершуємо перемогу. Наша загальна перемога залежить від кожного із нас. Так, кожний із нас має якісь свої недоліки, свої пристрасті. І саме час Великого посту – це час боротьби. Великий піст – це час, коли ми можемо повернути свій втрачений образ, який людина згубила через гріх. Наша перемога залежить від кожного із нас. Це стосується всіх, і в тому числі і дітей.

У Старому Заповіті Господь послав у Ніневію пророка Йону, щоб він звістив про те, що вона буде згублена через гріхи. І коли цар почув про те, що звістив пророк, то видав указ, що всі мають постити. Постити мали всі, буквально всі, в тому числі і худоба. Вся Ніневія надіялася на те, що Господь зглянеться над нею. І так воно сталося, Господь зглянувся. Тому кожний із нас має свою лінію оборони, і ми маємо довершити все те, щоб перемогти. Паїсій Святогорець каже: «Зло, яке існує навколо нас, воно існує через нас». Тобто це означає, що я щось не доробив, щоби цього не сталося, в цьому є і моя частинка вини. Пам’ятаймо, що наш фронт є нашим фронтом. Фронтом нашим ми допомагаємо, щоб на іншому фронті була перемога. Ми, можливо, допомагаємо не зброєю, а своїми зусиллями, своєю потугою, своєю кріпостю.

о. Андрій Березівський, сотрудник парафії Христового Воскресіння Львівської Архиєпархії УГКЦ