О. Іван Голуб: “Таке враження, що жінки які носять ім’я Марії приватизували Пресвяту Богородицю”

Розумію, що цим дописом можу викликати шквал критики, але з року в рік переглядаючи соціальні мережі в дні святкування Богородичних свят постійно зустрічаю привітання з днем Ангела з Іменинами Марій, але це суперечить православній традиції. Таке враження, що жінки які носять ім’я Марії приватизували Пресвяту Богородицю. Вона Заступниця не тільки тих жінок, котрі носять ім’я Марія, а Мати всього роду християнського. Не ображаючи нікого з жінок спитаю, хто з жінок може прирівняти себе до Богородиці? Аналізуючи свята на честь Богородиці можемо побачити, що Вона вибрана Богом для спасіння людства, що з раннього дитинства Вона покинула свою родину і повністю присвятила своє життя служінню Богу і ближнім, сповнюючись благодаті і святості.
Всім хто носить ім’я Марії необхідно знати, що Православна Церква зберегла благочестивий звичай не давати імен в честь Господа Ісуса Христа і Його Пречистої Матері Діви Марії. Ця традиція заснована, на надзвичайному шануванні Пресвятої Богородиці Діви Марії, — згідно з церковним розумінням, Вона стоїть вище за херувимів і серафимів у славі Божій. Тому потрібно утримуватися від того, щоб давати дітям ім’я Марія на честь Пресвятої Богородиці. Ви можете дати це ім’я на честь однієї зі святих із таким ім’ям, яких у святцях Ви можете знайти багато, деякі Церковні календарі подають більше як два десятки святих жінок які носили ім’я Марія, наприклад, Марія Магдалина, Марія Єгипетська, Марія сестра праведного Лазаря та багато інших.
Спробуємо з’ясувати, як правильно вибрати ім’я новонародженій дитині, беручи за основу православні традиції.
– Давню традицію православної церкви давати дитині ім’я, користуючись лише святцями (церковний календар), на сьогодні фактично втрачено. За старих часів було все досить зрозуміло: ім’я давали згідно з православним календарем, у котрому на певні числа припадають дні пам’яті святих. Народилася, приміром, дівчинка 17 грудня. Це день пам’яті великомучениці Варвари. Значить, і хреститимуть немовля Варварою. А народився, скажімо, хлопчик 22 травня, у день пам’яті про перенесення мощів Святителя Миколи Чудотворця з Мір Лікійських до міста Барі, то малюка назвуть Миколою і хреститимуть його цим ім’ям. Однак, з часом ця традиція майже повністю відійшла у небуття.
Серед сучасних людей побутує думка, якщо дівчинка народилася на передодні якогось Богородичного свята, чи то Різдво Богородиці, чи Успення і т. д. вона обов’язково має називатися Марією на честь Богородиці. Це хибна думка, і якщо батькам подобається ім’я Марія то можна охрестити Марією, але не на честь Богородиці, а на честь інших святих жінок християнського благочестя які носили ім’я Марії.
Виникає питання коли ж тоді святкувати іменини жінкам котрі носять ім’я Марії. Тут слід подивитися в церковний календар і взнати коли Церква святкує пам’ять святої з іменем Марія. Наприклад, жінка народилася 1 лютого і її звуть Марією. Шукаємо по церковному календарю найближчу святу з ім’ям Марія. Знаходимо, що 8 лютого церква вшановує преподобного Ксенофонта та жінки його Марії. Це і є іменини цієї жінки, а ця Марія є – вашим небесним покровителем.
Свята Церква має багато святих жінок з ім’ям Марія. В церковному календарі ПЦУ ми знаходимо більше як десяток святих жінок з ім’ям Марія.
Жінки з ім’ям Марія можуть святкувати іменини в такі дні:
8 лютого (Марії жінки преподобного Ксенофонта, 19 лютого (мучениці Марії VI cт.), 25 лютого (Преп. Марії VI cт.);
14 квітня (Марії Єгипетської);
20 червня (муч. Марії в Кесарії Палестинській (284—305рр.); 22 червня (муч. Марії в Персії 346 р.);
25 липня (св. Голіндухи сповідниці, у святому хрещенні Марії);
4 серпня (Марії Магдалини) ; 22 серпня (Марії Патрикії 730 р.);
11 листопада (блаж Марії племінниці преп. Авраама Затворника близько 360 р.)
А також в 5-ту неділю Великого посту (Марії Єгипетської) та
в неділю Мироносиць (Марія Клеопова, Марія Магдалина, Марія сестра Лазаря)