У Залі Павла VI Папа зустрівся із представниками медіа з усього світу, подякувавши їм за роботу і закликавши до комунікації, що заснована на правді та відкидає парадигму війни. «Роззброймо слова, і ми допоможемо роззброїти світ», – сказав Лев XIV. Святіший Отець наголосив на важливості свободи преси та висловив солідарність із ув’язненими журналістами. Папа також закликав до відповідальності у використанні штучного інтелекту.
Висловлення вдячності та солідарності
Папа Лев XIV розпочав зі слів подяки медіа за їхню роботу протягом останніх тижнів, які він назвав «часом благодаті для Церкви». Він звернув увагу на висвітлення Страсного тижня, смерті Папи Франциска та конклаву. «Навіть тоді ви змогли показати красу Христової любові, яка об’єднує і робить нас одним народом на чолі з Добрим Пастирем», – зазначив Папа. Він також висловив солідарність із переслідуваними журналістами, закликавши звільнити ув’язнених «за пошук і донесення правди». Лев XIV додав, що в цих людях Церква бачить «мужність тих, хто захищає гідність, справедливість і право людини на інформацію, бо тільки поінформовані громадяни можуть приймати вільні рішення».
Миротворча комунікація
Посилаючись на Нагірну проповідь, Папа пригадав слова Ісуса: «Блаженні миротворці» (Мт. 5, 9), вказуючи на те, що вони особливо стосуються працівників медіа. «Це блаженство кидає виклик кожному з нас, але стосується вас в особливий спосіб, закликаючи кожного з вас прагнути до іншого стилю спілкування – такого, який не шукає консенсусу за будь-яку ціну, не вживає слів, сповнених агресії, не слідує культурі конкуренції та ніколи не відокремлює пошук істини від любові, з якою ми повинні смиренно шукати її» – підкреслив Лев XIV. Він також зазначив, що «мир починається з кожного з нас». Святіший Отець пояснив, що йдеться про те, як ми дивимося, слухаємо та говоримо про інших. «Ми повинні сказати “ні” війні слів та óбразів, ми повинні відкинути парадигму війни», – закликав він.
Виклики сьогодення і наше завдання
Папа звернув увагу на сучасні виклики, зокрема на розвиток штучного інтелекту. Як зазначив Лев XIV, він має великий потенціал, але «вимагає відповідальності та розсудливості, щоб його можна було використати на благо всіх, щоб він міг принести користь усьому людству». За словами Святішого Отця, ця відповідальність стосується кожного, пропорційно до його віку та ролі в суспільстві. Цитуючи святого Августина, він пригадав, що саме ми формуємо час, у якому живемо: «Живімо добре, і часи будуть добрими. Які ми – такі й часи» (Проповідь 311). Лев XIV зазначив, що ми живемо в часи, в яких важко знайти себе і які важко описати. «Вони є викликом для всіх нас, від якого ми не повинні тікати. Навпаки, вони вимагають від кожного з нас, якою б не була наша роль і служіння, не піддаватися пересічності», – зазначив Папа.
Заклик «роззброїти» слова
Лев XIV нагадав про послання Папи Франциска з нагоди цьогорічного Всесвітнього дня медіа: «Роззброймо комунікацію від усіх упереджень і обрáз, фанатизму і навіть ненависті; звільнімо її від агресії». Папа зазначив, що ми як людство не потребуємо «гучної, насильницької комунікації, але комунікації, яка вміє слухати та збирати голоси слабких, які не мають голосу». Далі Святіший Отець закликав «роззброїти слова», які допоможуть «роззброїти світ». «Обеззброєне та роззброююче спілкування дозволяє нам ділитися іншим поглядом на світ та діяти у спосіб, що відповідає нашій людській гідності», – сказав він.
Подяка за вірність правді
Папа також подякував журналістам за те, що вони ламають стереотипи про Церкву: «Я дякую вам за те, що ви вловили суть того, ким ми є, і донесли її до всього світу через усі доступні засоби масової інформації», – сказав Лев XIV. Святіший Отець закликав медійників свідомо та відважно обирати «шлях комунікації заради миру».
Автор: Кароль Дарморос
Джерело і фото: Vaticannews
Також читайте: О. Климентій (Стасів): «Бути ненавистю – душа холоне, бути любов’ю ‒ це небо»
Архимандрит Рафаїл Турконяк: «Війна ніколи не є біблійна»
Єпископ Василь Боєчко: «На нас розлютилися два епіцентри зла»