«Перша субота місяця»: львівський домініканець пояснив що таке «винагородження»

У суботу, 6 липня, у Львові в «каплиці Розена» відбудеться богослужіння «першої суботи місяця». Цього разу відправу організовує спільнота римо-католицької парафії святого Антонія Падуанського. Долучитись до молитви винагородження за зневаги, які люди завдають Непорочному Серцю Пресвятої Діви Марії, запрошує Домініканське душпастирство у Львові.

Про це сайту «Духовна велич Львова» розповів Настоятель чернечого дому Пресвятої Євхаристії Ордену Проповідників о. Ігор Ґнюс.

Богослужіння провадитимуть львівські францисканці

Священник повідомив, що богослужіння «перших п’яти субот» відбувається у Львові традиційно в особливий спосіб — з травня до вересня включно, в каплиці Божої Матері Неустанної Помочі (вул. Винниченка, 30а), яку зазвичай називають «каплицею Розена» через фрески, якими її розписав у першій половині минулого століття всесвітньо відомий художник Ян Розен.

У суботу, 6 липня, богослужіння розпочнеться у «каплиці Розена» зі святої меси о 19:00, після чого відбудеться процесія з молитвою розарію.

О. Ігор Ґнюс нагадав, що кожного місяця богослужінням в особливий спосіб опікується одна з львівських парафій РКЦ. Настоятель або священник, якого він делегує, очолює месу та проповідує. Миряни, що представляють парафію, беруть участь в літургічних читаннях, провадять у співі, готують роздуми на розарій, читають псалми тощо. 

П’ять зневаг, які особливо болять Серцю Марії

Набоженство «п’яти перших субот» стало практикуватись у Католицькій церкві близько століття тому після того, як одній із візіонерок явлення Богородиці у Фатімі, сестрі Люсії, було об’явлено про необхідність винагородження за образи, які люди в п’ять різних способів завдають Непорочному Серцю Діви Марії. Це об’явлення візіонерка отримала 10 грудня 1925 року.

Сестра Люсія почула такі слова: «Дочко Моя… Існує п’ять видів образ і блюзнірства, спрямованих проти Непорочного Серця Марії: 1. Образа Її Непорочного Зачаття. 2. Блюзнірство над Її дівоцтвом. 3. Образа щодо Її Богоматеринства, коли говорять, що Вона всього лише Матір людини. 4. Святотатство тих, котрі відкрито намагаються прищепити дітям байдужість, зневагу й навіть ненависть до Непорочної Матері. 5. Святотатство тих, хто ображає Її у святих образах».

Сестра Люсія душ Сантуш

Що таке «винагородження» за гріхи?

О. Ігор Ґнюс пояснив, що означає «винагородити» за гріхи (образи) і для чого це потрібно.

Для кращого розуміння священник показав це на життєвому прикладі:

«Якщо хтось щось вкрав – то повинен повернути, або компенсувати це, щоб вирівняти рахунки. Більшість людей погодиться, що це справедливо та природно, що, коли хтось перед кимось в чомусь завинив або завдав шкоди, то мусить за можливості винагородити — компенсувати свій проступок чи злочин. Натомість у сенсі богословському йдеться про речі, які пов’язані з нашими стосунками з Богом, Дівою Марією, ангелами та святими. Йдеться вже не про тимчасовий земний зиск чи втрату, а про питання вічного спасіння і гріха. Про це Богородиця говорила спочатку пастушкам у Фатімі в 1917 році, а пізніше сестрі Люсії в 1925 році — в її приватному об’явленні».

Винагородження – це дорога до спасіння

Також, за словами священника-домініканця, існує ще одна важлива причина для відшкодування гріхів та блюзнірств, завданих Ісусу Христу та Його Матері.

«Кожне винагородження, про яке йдеться в об’явленні “п’яти перших субот”, стосується п’яти богословських догматів віри. Втративши хоча б одну з цих істин, людина відкриває себе для грішного життя, яке в результаті зробить її нещасною тут, на землі, та запровадить до пекла після смерті», — пояснює о. Ігор Ґнюс. «Наприклад, хтось відкидає Непорочне Зачаття, вважає Богородицю звичайною грішною жінкою. Цим така людина не лише псує свої стосунки з Богом, але поступово починає вважати святість або неможливою, або не потрібною. І спокійно себе виправдовує, грішить у різних сферах життя, ще й вважає себе мудрою людиною».

Саме тому, стверджує священник, «потрібне відшкодування, як внутрішня дорога навернення, а, отже, і спасіння від рабства гріха».  За його словами, Богородиця з любові заохочує нас полишити гріхи, беззмістовне з точки зору вічності життя і стати святими. А для цього потрібна ласка Божа, яку ми отримуємо з джерела молитви та церковних Таїнств.

«І якраз набоженство “п’яти перших субот” місяця може стати для когось початком навернення, а для когось, так би мовити, хребтом його духовного життя. Небо особливо відкрите на цих богослужіннях, тому ми можемо вимолити на них не лише благодать для себе, але й для своїх рідних, близьких та нашої багатостраждальної України. Тому запрошуємо прийти цієї суботи, скласти Богові та Його Пречистій Матері жертву свого часу та зусиль, щоб винагородити за гріхи та блюзнірства людства», — відзначає о. Ігор Ґнюс.

Священник переконаний, що так само, як Христос відшкодував Богу-Отцю своєю смертю за гріхи людини, і ми можемо, тільки вже на своєму рівні – бо ми ж не боги –  показати нашу відданість через зречення в повсякденному житті. «Бо ж відшкодування полягає також у певних аскетичних практиках та у виконанні діл милосердя. Власне, ці відшкодування – це жертва Богу, а також і наше навернення через ці практики».

Три частини покути «п’яти перших субот»

Богородиця відкрила сестрі Люсії таке:

Впродовж п’яти місяців поспіль у першу суботу: 1) католик має прийняти святе причастя, перебуваючи в освячуючій ласці (тобто після належної сповіді); 2) помолитися на вервиці; 3) протягом 15 хвилин роздумувати над таємницями розарію (вервиці). Це все має бути зроблене в наміренні винагородження за зневаги, які люди завдають Непорочному Серцю Діви Марії.

Плодами такої покути, згідно з об’явленням Діви Марії у Фатімі, також має стати навернення Росії, що збереже світ від поширення її заблуджень та глобальної війни. Людина може практикувати набоженство «перших п’яти субот» впродовж усього року, розпочавши його в будь-яку першу суботу місяця.

Також читайте: О. Ігор Гнюс: «В старі добрі часи Папа оголосив би Хрестовий похід»

О. Ігор Гнюс OP: «Здебільшого молитва – це не біг на коротку дистанцію, це марафон»

«Хіба Бог не знає?»: Навіщо молитися за мир, за перемогу, за військо