Про преподобного Теодосія Великого і його шлях

До сьогодні спрацьовує механізм, коли після озвучення кимось фрази “середні віки”, у нашій свідомості вибудовується асоціативний ряд, який складається із слів “лицар”, “турнір”, “дама” і ін. Водночас, Середньовіччя, як і будь-яка інша історична епоха – це страва, що складається з багатьох інгредієнтів, а суспільний прошарок “bellatores” (ті, що воюють) – це лише одна зі складових тогочасного соціуму. Й не менш важливе значення для людини того часу, як і наступних епох, мали представники ще однієї категорії тогочасного суспільства – oratores, тобто ті, що моляться. Цикл передань та оповідей про життя святих, віра в чудодійні властивості реліквій, а також інші складові цієї культури отримали не менше поширення  у той час в порівнянні з елементами та проявами героїчного епосу. Про одного з яскравих та важливих діячів із другого зі згаданих вище світів поговоримо зараз детальніше. Його імя – Теодосій Великий.

…виростило село…в доброму звичаї і книжному навчанні…

Християнський святий, пустельник і засновник спільножительного чернецтва у Палестині, преподобний Теодосій Великий народився біля 424 року на північному сході Малої Азії. Звернувшись до життєпису цього святого, який уклав випускник Київського колегіуму та майбутній митрополит Ростовський Димитрій (Туптало), читаємо наступне: “Теодосія преподобного виростило село Маґаріяс, що в Кападокійському краї, від батьків благочестивих […], які виховали його в доброму звичаї і книжному навчанні”. Від раннього дитинства Теодосій розпочав своє знайомство зі Святим Письмом й на цьому шляху відзначався чималими здібностями. Зокрема, він часто читав у місцевому храмі людям Біблію. “Солодкомовний-бо і досвідчений читець був, як ніхто інший”, користуючись означенням із “Житія…” святого.

У свідомому віці Теодосій вирішив пристати на шлях служіння Господу. Для цього постановив, що мусить побувати у Єрусалимі й побачити це місто. Дорогою з ним трапилась ситуація, яка мала визначальний вплив на подальшу долю Теодосія. У Антіохії він зустрівся із святим Симеоном Стовпником. На заклик останнього, Теодосій піднявся до нього на стовп, де мав щиру розмову зі святим Симеоном. Той не посмів затримувати Теодосія надовго й напророчив своєму молодшому супутнику, що він “пастирем словесних овець буде і багатьох порятує від мисленого вовка”.  

Слідами біблійних волхвів

У Єрусалимі, відвідавши усі важливі для християн місця, Теодосій вирішив усамітнитися та жити поза людською спільнотою. Однак, цьому також треба було навчитися. Відтак він подався до старця Лонгина, який вів самотницьке життя поблизу Єрусалима. Провівши якийсь час з ним, а також в інших самітницьких місцях, Теодосій пішов високо в горі і поселився у печері, в якій, за переказами, поселялися мудреці зі Сходу, коли приїжджали провідувати новонародженого Ісуса. Тут знову звернемося до тексту “Житія святого Теодосія” авторства Владики Димитрія (Туптала). Останній дуже вдало і надзвичайно поетично передав цю подію у своєму писанні: “Змінивши ж перебування свого місце, блаженний змінив разом і життя своє, почавши найтіснішу дорогу переходити”. Отож, Теодосій випробовував себе скромним та суворим способом життя і так намагався наблизитися до розуміння Божих істин.

Дорога ця була непростою, але й безлюдною назвати її складно. До пустельника стали приходити люди – хто за порадою, хто з бажанням стати його послідовниками. Спочатку зі святим Теодосієм постійно перебувало семеро учнів, але з часом їхня кількість лише зростала.

…котрі вод духовних хочуть”, або заснування обителі

Через безупинне збільшення кількості учнів та послідовників, яких уже не могла помістити звичайна пустеля в горах, святий Теодосій був змушений шукати інші варіанти організації життя ченців, які зібралися біля нього. Отож, він вибрав місце, на якому його послідовники розпочали зводити храм і будувати келії. Й служили стіни цього монастиря не лише для пустельників і самітників, які шукали Бога. Учні та послідовники святого Теодосія, також і він сам, радо приймали подорожніх, підтримували жебраків, хворих та немічних. Пізніше для усіх потребуючих при обителі навіть почали створювали окремі притулки, як і лікарні для монахів та світських людей, будинки для паломників.

Ще однією знаковою особливістю була така, що у монастирському комплексі, створеному святим Теодосієм, усі прибулі могли проводити богослужіння рідною мовою. Місцеві монахи жили в цій обителі за монастирським уставом святого Василія Великого. До кінця життя святого Феодосія в обителі постійно проживало біля чотирьох сотень ченців.

…лежав на одрі хвороби цілий рік…

Через прихильність імператора Візантії Анастасія І до вчення монофізитів, які визнавали єдину природу Ісуса Христа, святий Теодосій зайняв опозиційну, щодо правителя, позицію. Тим самим старець відстоював рішення Вселенського Собору, а тому – такі його дії отримали схвалення від папи та антіохійських ієрархів. Однак, зовсім інною була реакція імператора. Публічне засудження Теодосієм його дій та позиції, не могло сподобатися правителю імперії Ромеїв. Тому він наказав ув’язнити пустельника. Й на волю святий Теодосій вийшов лише після смерті правителя.

Дожив святий до 105 років і помер після тривалої хвороби. У його “Житії” вказано, що “…лежав на одрі хвороби цілий рік. Була ж безперестанною молитва в устах його”. Святий Теодосій був похований у печері трьох волхвів. За життя він відзначився великою кількістю сотворених чудес та зцілень. Дуже популярним, у тому числі на Русі, було “Житія” святого Теодосія. У іконографії його зображають як старця із довгою білою бородою, що сягає колін. Відтак руки святого складені у молитовній позі, у обох руках він тримає розгорнуті сувої.     

Євген Гулюк

Більше інформації можна отримати з наступних джерел:

  1. Житіє преподобного отця нашого Теодосія, спільного життя зачинателя // TrueChristianity.info [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.truechristianity.info/ua/books/saints_ua_05/saints_ua_05_011.php
  2. Преподобний Теодосій Великий // Самбірсько-Дрогобицька єпархія УГКЦ [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://sde.org.ua/component/k2/item/92-svyatyj-teodosij-velykyj.html
  3. Св. Теодозій Великий (батько монашества) // Паломницький центр [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://bpc.org.ua/svyati-pershogo-tusyacholittya/sv-teodozij-batko-monashestva/

Фото з 

https://armyinform.com.ua/

https://uk.wikipedia.org/