Професія – бути поруч. Як працюють медичні капелани у час пандемії та чому слово лікує?

“Ми, як капелани, вже від самого початку пандемії служимо у ковідних відділеннях: Сповідь, Євхаристія, Єлеопомазання. Ми так само не є безсмертні – ми живі люди, як і інші, тому ми максимально використовуємо захист: респіратори, костюми, бахіли, не легковажимо”, – розповідає отець Тарас Гадомський, медичний капелан Львівської лікарні швидкої допомоги, голова медичних капеланів Львівської Архиєпархії УГКЦ. Про це йдеться у сюжеті телеканалу НТА.

Отець Тарас Гадомський у медичному капеланстві 7 років, з них 4 служить у лікарні швидкої допомоги Львова. 

“Завжди коли йду у ковідне відділення чи інші палати, то я завжди прошу Божої опіки, кажу: “Боже, Ти знаєш, що я роблю це для Тебе”.

  Отець Тарас координує служіння 28-ми капеланів Української Греко-Католицької Церкви у Львові.

“Кожен капелан є відповідальним за певну лікарню, він здійснює там Богослужіння, відвідує пацієнтів, має працю з медиками. Буває момент емоційного вигорання, коли ти вже не справляєшся з певними почуттями і емоціями, які десь переживаєш біля страждаючих хворих.  Капеланів є недостатньо, є набагато більше лікарняних закладів, де є потреба у священиках”.

У лікарні швидкої допомоги у Львові працює троє капеланів. У кожного щільний графік.

“Вони нам дуже часто приходять на допомогу. Вони просто молодці. Не завжди ліки лікують, а багато лікує слово. Я за те, щоб капеланство по Україні поширювалося. Вважаю, що капелани мають бути у лікарні, мають бути співпрацівниками закладу”, – розповідає Олег Самчук, генеральний директор Львівської лікарні швидкої медичної допомоги.

 Отець Віталій Микитин з 2007 року мешкає у Австрії. За плечима священника Архиєпархії Зальцбурга чималий досвід роботи у лікарні швидкої допомоги, де служать троє капеланів.

“Капелан там -це один із співробітників лікарні, його сприймають там як свого. Він належить до грона медичного персоналу, лікарів, він свій. Це, напевно, відчутна різниця, що ти не приходиш ззовні, а ти на рівні з тими працівниками у лікарні”,

  До Львова отець Віталій Микитин приїжджає викладати курс медичного капеланства у межах освітнього проєкту, який, вперше в Україні, розпочали у 2019 році. 

“Головна мета курсу – дати додаткову освіту медичним капеланам.  До участі у цій програмі, у цьому вишколі ми запросили 10 священників, які служать у медичних закладах. Готові завжди до співпраці. Кожнен пацієнт чи працівник має право вибору з яким священником він хоче поспілкуватися, якої конфесії”, – розповіла голова Комісії УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я, с. Севастіяна (Карвацька).

   Позаду 420 годин вишколу, практичні заняття, виїзди до лікарень, первинний рівень знань з інфекційного контролю, невідкладних станів медичного супроводу.

“Коли це проживеш на власному досвіді, стаєш більш чутливим, більш емпатійним,починаєш відчувати ту людину і на духовному і на емоційному рівні і так як ти сам це прожив, на власному досвіді, таким чином, ти стаєш більш корисним для тої людини з якою зустрічаєшся”, – зазначив  священник РКЦ о. Олег Саламон, викладач Львівського національного університету імені Івана Франка, психолог.

  Вперше в Україні священники Української Греко-Католицької Церкви та Православної Церкви України пройшли вишкіл медичних капеланів. “Це історична подія, – кажуть експерти” і потреби у кваліфікованих медичних капеланах лише зростатимуть.

“Я думаю, що у нас буде серйозний дефіцит, бо для того, щоби підготувати капелана треба витратити багато часу і не кожен, якщо чесно, погоджується, на цей нелегкий хліб. Передовиком у цьому плані є Українська Греко-Католицька Церква, це я визнаю, хоча сам представник Протестантської Церкви. Вже мінімум 150  більш-менш вишколених капеланів є. Наздоганяє Православна Церква України, деякі протестантські конфесії ”, – закцентував пастор Сергій Убогов, Президент Асоціації капеланів  в охороні здоров’я України.

 “На рівні держави, Міністерства охорони здоров’я має бути відповідне бажання і мотивація, і розуміння того, що це потрібно запроваджувати. Думаю, що ми, як депутатський корпус, зокрема Комісія, будемо сприяти і лобіювати, щоби у наших комунальних закладах не тільки Львівської обласної ради, але й взагалі у мережі Львівської області така допомога була присутня”, – повідомила  Анна Ярмола, голова постійної комісії з охорони здоров’я та материнства Львівської обласної ради.

Отець Руслан П’яста координатор проєкту з навчання медкапеланів, медичний капелан Івано-Франківського навчального перинатального центру підкреслив:

“Капелан не приходить для того, щоб нав’язувати, навчати, капелан приходить для того, щоб бути присутнім. Дуже важливо, щоб капелан навчився більше слухати, це означає, що я приходжу до хворого у палату, щоб “дати своє вухо”, його вислухати. Іноді хворі не мають з ким поговорити, навіть з найріднішими можуть спілкуватися про побутові речі”.

За роки російсько-української війни, ми звикли до військових капеланів, які постійно відправляються на передову допомогати нашим хлопцям. А у медицині присутність священника поруч з хворим не менш вагома, тим паче, тут теж іде боротьба – і теж за життя. 

Записано за сюжетом знімальної групи НТА Жанни Ліщенко, Тараса Ткача.

Джерело: фб-сторінка телеканалу НТА