Ректор УКУ став лауреатом премії Міжнародної фундації Тетяни і Омеляна Антоновичів

18Наукову діяльність ректора Українського католицького університету о. д-ра Богдана Праха вкотре відзначено. Отець став лауреатом премії Міжнародної фундації Тетяни і Омеляна Антоновичів за книгу «Духовенство Перемиської єпархії та Апостольської адміністрації Лемківщини: у 2-х томах. Том 1: Біографічні нариси (1939-1989). Том 2: Документи і матеріяли (1939-1950)». Церемонія вручення нагороди відбулася 22 жовтня в Посольстві України в США.

 Праця отця Богдана Праха присвячена історії Перемиської єпархії й Апостольської адміністрації Лемківщини в буремний і трагічний період 1939-1989 рр. Це були роки, коли Церква пережила воєнне лихоліття, радянські, німецькі та польські репресії й насильну ліквідацію, ув’язнення, заслання та депортації духовенства і вірних. Робота над книгами тривала понад 20 років.

 У поясненні до премії зазначено, що це «збірка дбайливо підготованої  інформації про греко-католицьке священство Української католицької церкви черемиської єпархії та лемківських земель». Автор розшукав, зібрав, упорядкував і розшифрував цінні, а часто й крихітні матеріали та свідчення. Він створив багатий збір первинних документів, з яких скористає не один науковець, дослідних і письменник:

 «Така праця – підставова, самітна, виснажуюча – зазвичай не оцінена в світі. З такої праці користають інші, її вживають, на ній будують популярні книжки – не лише у нас, а на загал у світі. І вони отримують відзначення. В особі лауреата маємо також небуденну нагоду відмітити працю сотень років того неоспіваного грона народних працівників на Божій ниві – греко-католицьких священиків».

 На урочистому вечорі з нагоди вручення премії д-р Марта Богачевська-Хом’як розповіла, що багато людей запитує, за якими критеріями Фундація обирає лауреата. Адже за останні декілька десятків років нагорода Антоновичів золотила здобутки достойних осіб у різноманітних сферах людської діяльності. Директори Фундації Тетяни та Омеляна Антоновичів відзначали літераторів, істориків, лікарів, політиків, видавців, політологів, журналістів, високого рівня педагогів. Це різномаїття дисциплін, географічного простору, навіть обсягу праці бентежить.

 «Підґрунтя кожного вибору завжди одне й те саме – кожен лауреат вніс вагомий вчинок у знання або розуміння України як культурної так і політичної цінності», – зазначила д-р Богачевська-Хом’як.

«Немає жодного сумніву в гідності цьогорічного домінанта, –  сказала д-р Богачевська-Хом’як. — Його трудолюбиве життя – відкрита книжка справжнього відданого служителя Христового. Правдивий пастор не тільки за престолом. Пастор, який живе серед людей. Служить не собі, а людям. Його характеризують не слова, а вчинки. Цілеспрямовані та добре обдумані. А відтак – завжди ефективні. Він віддзеркалює відданість науці. Відданість праці над втілення тієї науки».

  У подячному слові отець Богдан Прах зазначив, що робота над дослідженням була масштабною. За роки роботи в архівах та спілкування вдалося зібрати 5 тисяч свідчень, 100 тис. архівних матеріалів. «Для мене було важливо, щоб пам’ятник людям, які були перед нами, таки постав. У вигляді цієї книжки. Коли ми з дружиною відкривали сторінки архівних документів, у яких була надзвичайно велика трагедія та, водночас, ще більша сила людського духу, це нас захоплювало», – каже о. Богдан.

  Зазначимо, що у лютому 2016 році за цю працю ректор Українського католицького університету також був відзначений Олександрівської премією родини Ґудзяків «Ad fontes».

Про Фундацію Тетяни й Омеляна Антоновичів

 Подружжя Омелян і Тетяна Антоновичі створили свою Фундацію наприкінці 1980-го року у Вашингтоні, де вони тоді жили. Ціллю фундації є «допомагати розвиткови культури України, включно, але не обмежуючись цими галузями з українською літературою, історією, релігією, гуманітарними науками. Спонукати, підтримувати і заохочувати досягнення у цих ділянках і підтримувати порозуміння між українськими та американськими народами».

  Премію Фундації вручають щороку. За роки існування Фундації Антоновичів було вручено понад 60 премій, серед лауреатів якої були такі відомі в літературі та науці постаті, як Орест Субтельний, Дейвід Сондерс, Роберт Конквест, Збігнєв Бжезінський, Богдан Гаврилишин, Ярослав Дашкевич, Юрій Андрухович, Ліна Костенко, Оксана Забужко, Богумила Бердиховська, Тімоті Снайдер, владика Борис Ґудзяк тощо.

Джерело:  «CREDO».