Св. Іван Боско – найближчий товариш молоді: Факти про святого, які змінять ваше життя

Сьогодні, 31 січня, Церква вшановує пам’ять знаменитого салезіянина і  педагога отця Івана Боско. Він став найближчим товаришем для молоді і вмів знайти підхід навіть до найпроблематичніших підлітків. Про своє покликання він пізнав зі сну, який побачив у дев’ять років.  А сьогодні його величають як “апостола та учителя молоді”. 

Мати Маргарита – матір Івана Боско та Ораторію

Найбільшу підтримку отець Боско отримував від своєї мами Маргарити. Адже саме удвох вони заснували Ораторій.  Жінка супроводжувала і підбадьорювала свого сина змалечку, у важкі часи початків Ораторії та праці з хлопцями. Ті настанови та віру, якої навчала жінка, згодом навчатиме і сам Іван Боско, ввівши релігійну формацію. Маргарита стала вихователькою, форматоркою і першою євангелізаторкою дітей Ораторію. Так Іван Боско висловлювався про діяльність своєї матері: «Її найбільшою турботою було виховати своїх дітей в релігії, привести їх до послуху і зайняти їх речима, найбільш відповідними до їхнього віку. Вже змалечку вона сама навчила мене молитов, як тільки я був здатен молитися разом з моїми братами, зранку і ввечері ми клякали на коліна і всі разом молилися третину Вервиці». 

Натхненник отця Боско у батьківській турботі

Отець Боско у своєму служінні зростав під керівництвом о.Калоссо, теолог Малорія і о.Кафассо, які стали духовними батьками для хлопця. Саме цю модель довірливого і зрілого батьківства він передав учням Ораторію, що стало характерним у салезіянській місії. В особливо довірливих і відкритих стосунках Іван Боско був із отцем Калоссо. Священник навчав хлопця духовного читання, молитовної медитації та заохочував до Святої Євхаристії. У вільні дні хлопець проводив весь свій вільний час разом із отцем. 

У пошуках Божого провидіння

Отець Іван Боско не соромився просити допомоги в інших.  Адже все, що він просив, було заради місії, – розвитку Ораторію та дітей. Здавалось, салезіянин мало турбувався проблемами і думав про майбутнє, оскільки повністю довіряв Богу, адже ще його мати навчила такому: “Бог про все подбає”. Також священник  ніколи не відкладав грошей на майбутнє. Іван Боско вірив, що труднощі з’являються у той момент, коли людина забагато думає наперед. Якщо вона діє лише за своїми силами, то таким чином ухиляється від Бога. 

Прихильність проблемної молоді до отця Боско

Отець Боско навчав  довірливих і люблячих стосунків між підлітками й пастирем-вихователем. він легко міг завоювати серце, довіру, відкритість хлопця через конкретні жести. Він старався зрозуміти і співпереживати кожному, пропонував свою допомогу чи міг здійснити бажання хлопця. Отець Боско відкривав перспективи кожного із учнів та сприяв їхній реалізації. Його метою було створити ідеальні умови для духовного росту: звільнити від тягарів, очистити від гріха, спрямувати до нових вершин; вказати на прості, але щоразу серйозніші цілі; допомогти поглибити стосунки з Богом і зростати у чеснотах; допомогти відчути смак духовного життя.

Присутність Богородиці у житті святого

Про свою підтримку Богородиця засвідчила маленькому Івану уві сні. Коли хлопчику було дев’ять років, йому наснилося, як на галявині між собою билися хлопці, і він сам вирішив спробувати долучитися до сутички. Відразу він побачив перед собою білу постать,  яка сказала: “Не стусанами, не силою маєш здобути їх, а примирити, змінити їх зможеш лише доброю своєю поведінкою, лагідністю”. Коли хлопчик запитав, як йому це вдасться, постать відповіла: “Я дам тобі вчительку, яка тебе буде виховувати і супроводжувати”. Відтоді отець Боско розуміє, що Пресвята Богородиця буде поруч з ним  все життя, упродовж його служіння.  

Попри значні перешкоди та труднощі, отець Боско завжди залишався спокійним. Маючи великі борги, він планував майбутні проєкти для розвитку Ораторію та безкоштовного утримання хлопців у нових пансіонах. Занепокоєні товариші питали священника, як він впорається із розплатою боргів. На що отець відповідав: “Я маю великого збирача пожертв, що здобуває поживу для моїх пташенят. Її ім’я – Марія Помічниця християн”.

Шедевр отця Боско – Домінік Савіо

Одним із вихованців священника був Домінік Савіо, який помер у п’ятнадцятирічному віці. Отець Боско розпізнав в юнакові особливий дар любові до Бога. Коли салезіянин вирішив зробити хлопцеві подарунок і запитав, чого би той хотів отримати, Домінік відповів: “Я хочу стати святим”. Попри застороги отця Боско, юнак  ніс великі покути та пости. За цю праведність та вірність Домініка Савіо проголосили святим. 

За матеріалами сайту Салезіяни святого Івана Боско, УГКЦ