Священник-психіатр поставив діагноз патріарху Кирилу (Гундяєву)

У розмові на YouTube-каналі «Віче» священник Української православної церкви в діаспорі (Константинопольського патріархату), лікар-психіатр Олексій Денисов розповів про поширену поміж адептами «Русского мира» психіатричну епідемію релігійного маячення та висловив свою думку, чи страждає на неї московський патріарх Кирил (Гундяєв).

За його словами, в Україні триває епідемія релігійного маячення.

«Якщо ми подивимось в історію психіатрії, то було багато релігійних епідемій. І те, що відбувається зараз, ми можемо бачити, що є певна психіатрична епідемія релігійного маячення. На мою думку, якісно ідеологія «Руського миру» це є релігійне маячення. Є такий тип в психіатрії, він називається «маніхейське маячення», російською «маніхєйскій брєд». Воно характеризується тим, що людина відчуває себе у центрі вселенської битви добра зі злом – відбувається безпосереднє вселенське протистояння і від цієї битви залежить доля світу», – розповідає священник Олексій Денисов.

З його точки зору, керівництво Російської православної церкви більш-менш цю ідеологію успішно нав’язує своїм вірним.

«Воно все доступно, що розповідає патріарх Кирил Гундяєв. Про те, що без руської церкви не буде світу, що триває вселенська битва за долю людства, що сатанинський чи безбожних “Запад” воює зі “Святою Руссю”.  Якісно це маячення, це класична психіатрична патологія. Я не вважаю, що він сам у це вірить, але тим не менш він індукує. Це індуковане маячення, коли людина заражає своїм маяченням інших. І ми можемо бачити, навіть на відео, коли ті, кого мобілізували в Росії, кажуть, що вони християни і йдуть воювати із сатанізмом в Україні. Така людина індукована маяченням, тим яким, на жаль, і це катастрофа, її індукували у церкві – індукували патріарх, архієреї чи приходські священники», – пояснює о.Олексій Денисов.

Також читайте: Ігумен Іов (Ольшанський): Як зможуть об’єднатися православні в Україні

Священник-психіатр пояснює, що існує різниця між маяченням та нав’язливою ідеєю. «Маячення неможливо логічно припинити. Доводи не мають впливу на людину. Вона слухає, але це якісно на неї не впливає, не змінює її світосприйняття. Якщо ж людина має всього лиш надцінні для неї ідеї, то їх все ж таки можна змінити надавши їй інформацію. Це може бути довго і важко, але людина все ж покине ті ідеї».

Отець Олексій Денисов зауважує, що в Україні чимало парафіян інфіковані ідеями маячення.

«Будемо казати відверто, що нерідко навіть основа парафії зберігає відчуття, що ми живемо на Святій Русі. Хоча саме це поняття з’явилось дуже пізно і не мало широкого використання. Отже, “ми живемо на Святій Русі, а НАТО і “запад” хочуть знищення нас, тому треба зберігати єдність з руською церквою, бо тільки так ми встоїмо” і таке інше. Якісно це відголоски того маячення, яке йде і йшло десятиліттями з Москви. І ми маємо розуміти, що якісно це все ж таки психічна епідемія, дуже багато з-поміж наших мирян інфіковані цими ідеями маячення. Це нелогічні, неадекватні ідеї, які не мають ніякого підтвердження», – стверджує священник.

Що стосується московського патріарха Кирила, то як лікар-психіатр Олексій Денисов вважає, що він сам в проповідувані ним ідеї не вірить.

Також читайте: Чи достатньо священику залишити Московську церкву?

«Я думаю, що він каже те, що потрібно казати, каже те, в чому безпосередньо зацікавлене керівництво Російської Федерації. І він в унісон їм транслює ці ідеї намагаючись обґрунтувати війну та мобілізацію. Я не думаю, що він сам у це вірить і що йому з цього приводу необхідна психіатрична допомога. Можливо з іншого приводу, але тим не менш».

Також священник зауважує, що проблема поглиблюється тим, що інфіковані маяченням люди часто дуже активні. «Під впливом маячних ідей вони прагнуть до якоїсь діяльності. Вони й для священника створюють проблеми, бо вимагають щоби він робив все як вони вважають правильним, вони порушують норми церковного етикету».

Також читайте: Львівський православний священник розпочав новий медіапроєкт «На каві…»