Свята Тереза з Лізьє в окопах Першої світової війни

11 листопада 1918 року в Ретонді було підписано перемир’я, яке завершило Першу світову війну. Конфлікт зруйнував Європу, але також сприяв славі святої Терези з Лізьє, яка була зарахована до лику блаженних у 1923 році. Бог створив добро зі зла.

Як і в багатьох церквах Франції та світу, в каплиці Сен-Жозеф-де-Карм (Saint-Joseph des Carmes) у Парижі також встановлена статуя святої Терези від Дитятка Ісуса і Пресвятого Обличчя. Ця каплиця, повністю присвячена покровительці місій, спроєктована незабаром після її канонізації в 1925 році. «Щоб декорувати її, – пояснює Жан де Сен-Шерон у своїй книзі про Малу Терезу, – два художники, брати Поль і Амеде Буффет, розробили серію зі семи сцен, що розповідають про життя святої. Останній вітраж зображує Терезу “на передовій, під час штурму, в чотирнадцятому окопі”».

Який стосунок Перша світова війна має до святої Терези, що померла у 1897 році і була зарахована до лику блаженних у 1923 році? Якщо на фронті і було якесь світло надії, то це була Мала Тереза. У брудних окопах монахиня-кармелітка дарувала надію. Ми знаємо про це завдяки листам, які французькі солдати надсилали з поля бою до самої Терези або до матері-настоятельки, розповідаючи про чудеса, здійснені Богом серед жаху боїв, за заступництвом майбутньої святої.

Солдати, які приїхали вшанувати пам’ять св. Терези від Дитятка Ісуса на її могилі. Фото: AK I Collection particulière

100 листів від солдатів щодня

З 1898 року слава про молоду монахиню-кармелітку вийшла за стіни монастиря. Того ж року була опублікована «Історія душі», її духовний щоденник, який став однією з найпопулярніших книг початку XX століття. У 1907 році єпископ Байо дозволив опублікувати молитву за беатифікацію Терези Мартен. Це стало початком величезного руху молитов за заступництвом жінки, яка обіцяла: «Ви побачите в момент моєї смерті, який потік троянд спаде на землю». Багато солдатів прибували на фронт із образком або навіть реліквіями Терези в рюкзаку. І вони без вагань зверталися до неї, коли наближалася смерть, незалежно від того, чи були вони французами, німцями, бельгійцями чи англійцями.

Починаючи з 7 вересня 1914 року, до Лізьє щодня надходило до сотні листів. Ті, хто «вірив у Небеса або не вірив у Небеса [закликали її] супроводжувати їх протягом чотирьох років боїв, які були схожі на пекло на землі». Один солдат згадує, як «маленька квітка Ісуса» захищала його. Інший розповів, що познайомився з нею, бо монахиня в госпіталі оздоровила його, приклавши реліквію до його рани. Ще один заявив, що «пишається тим, що свідчить про доброту Бога і сестри Терези для бідного грішника» після того, як йому на полі бою з’явилася монахиня-кармелітка. В іншому місці читаємо, що солдат написав «Пушка Святої Терези від Дитятка Ісуса» на гарматі, яка звалилася на нього, але не поранила його. Мало свій вплив і «сарафанне радіо», коли солдати просили образки та реліквії Малої Терези.

Зворушливі свідчення

Уривки з листів можна прочитати на сайті Архіву Кармелю в Лізьє. Це зворушливі свідчення. Один моряк написав:

Перш за все, вона була поруч зі мною відтоді, як я дізнався про неї і звернувся до неї. Я відчуваю, що вона близька до мене і мого життя, допомагає мені у важкі часи і наповнює мене впевненістю. Додайте  до цієї тимчасової допомоги також духовний захист, який спонукає мене менше служити Богові, і ви матимете уявлення про сестринську і дуже тривалу допомогу Святої з Кармелю […]. В цей час я, капітан, старий морський вовк, доручив їй управління моїм бідолашним судном.

Капітан Вісу де Ля Везьєр.

У 1916 році до Ватикану навіть відправили зібрання листів і прохань від солдатів, щоб показати, як вони шанують майбутню святу. Ініціатива належала П’єру Местре, солдату, який перед війною служив у Лізьє, і який написав Папі Бенедикту XV 24 липня 1916 року: 

Минулого року, Святіший Отче, Ви люб’язно дозволили викарбувати медаль із зображенням с. Терези від Дитятка Ісуса та Пресвятого Обличчя. Маленька кармелітка з Лізьє дуже шанована серед нас. Ми любимо її, вшановуємо її, благаємо її. Скільки офіцерів і солдатів завдячують їй, від початку теперішньої війни, ласкою доброї смерті, надійним захистом на полі бою, поверненням до віри, яснішим розумінням християнського життя!

Прохання не лише воїнів, але й тисяч вірних дозволили прискорити процес беатифікації та пропустити певний його етап: не потрібно було доводити думку про святість серед Божого люду.

Не лише медалі

Щоб подякувати монахиням-кармеліткам, солдати надсилали не тільки листи. Вони також дарували монахиням знамена і медалі, надсилали моделі літаків, фігурки солдатів, погони, значки, хутра, стрічки, відзнаки і навіть боєприпаси та парашутні троси. Збережені в Лізьє, вони досі нагадують про присутність Святої Терези від Дитятка Ісуса в окопах Першої світової війни.

Джерело: Aleteia

Головне ілюстрація: Свята Тереза з Лізьє допомагає солдатам під час Першої світової війни, фрагмент вітража в каплиці Святої Терези від Дитятка Ісуса в Нансі. Фото: ESCUDERO Patrick I Hemis via AFP

Також читайте: О. Порфирій Шумило ЧСВВ: «Якщо Тереза приходить до нас, то також із допомогою»