Святогірська обитель на Львівщині відсвяткувала престольне свято

Святогірський чоловічий монастир Положення ризи Пресвятої Богородиці Львівської єпархії ПЦУ на Золочівщині відзначив престольний празник. Святкове богослужіння звершили намісник Свято-Михайлівського монастиря та львівський митрополит.

Про це інформує фейсбук-сторінка Львівської єпархії ПЦУ.

У переддень свята, 1 липня 2025 року, митрополит Львівський ПЦУ Макарій (Малетич) разом із духовенством молився в обителі всенічне бдіння.  

Всенічне бдіння перед престольним празником монастиря. Фото: Львівська єпархія ПЦУ

А в день празника Покладення чесної ризи Пресвятої Богородиці у Влахерні, 2 липня, святкову Літургію звершив намісник київського Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря архієпископ Вишгородський ПЦУ Агапіт (Гуменюк) у співслужінні митрополита Львівського Макарія, духовенства і братії монастиря. До святкування празника обителі долучилися також викладачі й студенти Львівської духовної семінарії святого апостола і євангелиста Іоана Богослова.

На свято до монастиря на Святій Горі прибуло чимало прочан. Усі присутні особливо молилися за українських воїнів, мир і перемогу, визволення України від ворожого нашестя.

Святкове богослужіння празника Положення чесної ризи Пресвятої Богородиці у Влахерні. Фото: Львівська єпархія ПЦУ

По завершенні Літургії біля монастирського джерела духовенство звершило Чин малого освячення води.

Довідка

Святогірський монастир розташований у Золочівському районі (Львівщина) між селами Ушня та Білий Камінь посеред лісового масиву на вершині Святої Гори. Головний храм, як і сама обитель, має назву празника Положення Ризи Пресвятої Богородиці, який святкують 2 липня. Другий монастирський храм («теплий» названо на честь святого Онуфрія.

Обитель на Святій Горі пов’язана з переданням про об’явлення тут Пресвятої Богородиці. За цим переданням, перше об’явлення відбулося за часів татарських набігів: тоді з’явилося джерело, відоме цілющими властивостями. Друге об’явлення датують 1948 роком, коли четверо пастухів (троє дівчат та хлопець) свідчили, що поблизу місцевої печери-ґроти побачили Божу Матір.

На тому місці звели каплицю, яку, однак, в 1960-х радянська влада зруйнувала, а джерело – засипала. З 1989 року молитовне місце почали відновляти, а з 1998 року до Святої Гори розпочалися прощі. У 2002 році громада на чолі з єпископом Макарієм (Малетичем) спорудила криницю над джерелом. Тоді ж було закладено монастир і церкву Положення Ризи Пресвятої Богородиці; храм освятили 15 липня 2008 року. Церкву святого Онуфрія, датовану 1774-м роком побудови, перенесли на Святу гору зі села Бісковичі і освятили 10 жовтня 2012 року.