Святий князь Володимир – покровитель дев’яти храмів у Львівській громаді

15 липня Церква вшановує пам’ять хрестителя Русі-України – святого рівноапостольного князя Володимира Великого. У цей день його згадують Православна церква України, Українська греко-католицька церква та Римо-католицька церква. У Львівській громаді ім’я святого Володимира носять дев’ять святинь. 

Володимир Святославич — великий князь київський, князь новгородський. Був сином київського князя Святослава Ігоровича від ключниці Малуші та онуком святої київської княгині Ольги, а також – батьком київського князя Ярослава Мудрого. Прославився Хрещенням Русі, через що згодом був канонізований і визнаний святим у Православній та Католицькій церквах.

Володимир успадкував княжий престол після смерті батька і міжусобної боротьби з братами. Його правління було знаменоване багатьма військовими походами та реформою язичницького пантеону з виокремленням шести головних божеств.

Батько Володимира, князь Святослав, не прийняв християнської віри, проте бабуся, княгиня Ольга, була охрещена і мала вплив на духовне формування Володимира. Тож коли у 987 році князь підтримав у війні імператора Василя ІІ та одружився із візантійською царівною Анною, то вирішив охреститися. А згодом охрестив і цілу державу – Русь. Для розвитку Церкви Володимир запросив на руські землі духовних осіб з Болгарії, організував церковну ієрархію, поширював культ святої Ольги, підтримував зв’язок із Апостольським Престолом, не раз приймав послів від Папи і посилав дарунки до Рима. Розбудував у Києві Десятинну церкву, місто Володимир, заснував першу на Русі школу.

Ім’я Хрестителя Русі носять міста, вулиці й чимало святинь у цілому світі. Часто його згадують та зображають разом із княгинею Ольгою як зачинателів християнства на Русі. У Львівській громаді 9 храмів присвячено пам’яті рівноапостольного князя:  

Храм святого Володимира Великого Львівсько-Сокальської єпархії ПЦУ (м. Львів, вул. Червоної Калини, 89)

Храм святого Володимира Великого Львівської єпархії ПЦУ (м. Львів, вул. Панча, 12а)

Храм святого Володимира Великого Львівської єпархії ПЦУ (м. Львів, вул. Стрийська, 146)

Храм святих Володимира і Ольги Львівської єпархії ПЦУ (Львів-Винники, вул. Патріарха Димитрія, 2а)

Студентський храм святого Володимира Великого Львівської Архиєпархії УГКЦ (м. Львів, вул. Природна, 8а)

Храм святих Володимира і Ольги УГКЦ – лемківська церква зі с. Котань Кросненського повіту (Польща) – реконструкція за зразком 1841 року в Музеї народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького у Львові («Шевченківському Гаю») (м. Львів, вул. Чернеча гора, 2).

Храм свв. Володимира і Ольги УГКЦ (м. Львів, вул. Симоненка, 5а)

Капеланський храм святого Володимира Великого УГКЦ (Львівський національний аграрний університет) (м. Дубляни,  вул. В. Великого, 1)

Храм святого Володимира Великого Львівської Архиєпархії УГКЦ (Львів-Рудно, вул. Івана Павла ІІ, 4)

Головне фото: мозаїка святого князя Володимира в базиліці Святого Петра у Римі. Фото з мережі.