У Гарнізонному храмі св.ап. Петра і Павла завершено реставрацію фресок Франциска Екштайна

10 листопада 2021 року, у Гарнізонному храмі св.ап. Петра і Павла, завершено реставрацію фресок 1740 р. авторства Франциска Екштайна на склепінні центральної нави Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла Львівської Архиєпархії УГКЦ. Це найбільший міжнародний реставраційний проект України, який здійснювали впродовж семи років 20 українських та польських реставраторів під керівництвом доктора Павла Болінського. Самі риштування важать 38 тонн та складають 3390 м3, а всього витрачено понад 20 млн. гривень.

 «У 2012 році розпочалося дослідження склепінь святині, а у липні 2015 року –  перший етап реставрації фресок центральної нави Гарнізонного храму. У 2018 році почали другий етап реставрації. Тут варто висловити велику подяку колишньому настоятелеві владиці Степанові Сусу, який прийняв важливе рішення пришвидшити другий етап і не розпочинати третій. Як виявилося, що збережене автентичне малярство Франциска Екштайна, а це дало можливість повернутися до оригіналу. Станом на сьогодні можемо сказати, що це один із найбільших міжнародних проектів, над яким одночасно працювало двадцять реставраторів впродовж всіх років», – зазначив о. Тарас Михальчук, настоятель Гарнізонного храму св.ап. Петра і Павла Львівської Архиєпархії УКГЦ.

Від сьогоднішнього дня розпочинається також демонтаж риштувань. Вже 2 грудня має відбутися урочисте святкування з нагоди 10-ліття відновлення храму, впродовж якого всі охочі зможуть безперешкодно розглянути реставрацію.

«Фрески знаходяться на висоті 26 метрів. Розглядаючи впритул, вони виглядають дещо незвичними, але коли ми дивимося знизу, то зможемо відчитувати головний сюжет, у якому закладено життя святих, покровителів храму – апостолів Петра і Павла», – наголосив о. Тарас Михальчук.

Реалізували проект за підтримки Міністерства Культури Польщі та інституту «Полоніка», Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, а також всіх парафіян та жертводавців храму.

«Коли ми розпочинали реставрацію, то в нас була така несподіванка, що ми це зможемо зробити. З Божою допомогою і колишній настоятель владика Степан Сус, і теперішній – о. Тарас Михальчук, продовжили цю надзвичайну роботу. Ми, як священнослужителі, приємно вражені цим проектом та його результатами. Незруйнований, але відреставрований розпис надихає до глибокої молитви», – наголосив сотрудник Гарнізонного храму св. ап. Петра і Павла о. Андрій Сіданич.

Далі – пропонуємо переглянути фоторепортаж

Підготувала Юліана Лавриш,фото Олександра Мазуренка