У Львові перепоховали останки першодрукаря Івана Федорова

IMG_3791У четвер, 18 грудня, в храмі монастиря Святого Онуфрія отців василіян у Львові перепоховали останки першодрукаря Івана Федорова (Федоровича). Заходи розпочалися із перевезення ракій з останками Івана Федоровича з приміщення музею мистецтва давньої української книги Львівської національної галереї мистецтв до храму Успіння Пресвятої Богородиці (вул. Руська), де теж відправили Панахиду за упокій душі Івана Федоровича.

Урочиста процесія, в якій взяли участь представники усіх релігійних конфесій Львова, пройшла вулицями міста від храму Успіння Пресвятої Богородиці (вул. Руська) до монастиря Святого Онуфрія. Спільно із друкарем перепоховали і останки його сина та ще двох осіб.

Панахиду у храмі Святого Онуфрія очолив Високопреосвященний владика Ігор, Архиєпископ і Митрополит Львівський, у співслужінні з представниками усіх релігійних конфесій Львова. Владика Ігор зазначив: «Іван Федорович – це давній діяч східно-слов’янської культури. Один із перших східно-слов’янських типографів… Він відновив у монастирі Святого Онуфрія друкування книг. Був працьовитим і обдарованим чоловіком. Людиною свого діла, який розвивав талант, яким обдарував його Господь…».

Після завершення Літургії, ракії з останками Івана Федоровича були закладені у стіну храму Святого Онуфрія. Відбулось також посвячення надгробної плити першодрукарю. Ця плита відновлена за рисунками Модеста Гриневецького (протоігумена, церковного діяча, богослова та історика, професора і ректора Львівського університету), який у свій час бачив цю плиту і змалював її. Плита вмурована в те місце, де похований Федорович.

Крім того, під час урочистостей у храмі експонувалися оригінал «Апостола», який зберігається в даний час в Національному музеї ім. Андрея Шептицького та факсимільна копія «Букваря», оригінал якого зберігається лише у Гарвардському університеті.

Поховали Івана Федорова на тому ж місці, де понад 40 років тому виявили останки. Зазначимо, що 15 грудня цього року виповнився 341 рік із дня смерті друкаря.

Поховання найвідомішого українського друкаря Івана Федорова виявив у храмі монастиря Св. Онуфрія 1971 року Борис Возницький. Тоді будівля була занедбаною, а церква не діяла. Довгий час останки зберігались в музеї мистецтва давньої української книги Львівської національної галереї мистецтв і лише цього року вдалось провести експертизу. «Фахівці підтвердили, що померлий був людиною похилого віку, що відповідає даним про Федорова. Також у кістках виявили вдвічі вищий вміст важких металів, які у той час використовували при друкуванні. Тому у нас нема сумнівів, що це дійсно Іван Федоров», – розповіла генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького Лариса Возницька-Разінкова.

Івана Федорова вважають Батьком українського друкарства. У 1574 році був видрукуваний «Апостол» — перша друкована книга в Україні. У Львівській друкарні Іван Федоров видає і другу книгу «Буквар» — перший слов’янський підручник, надрукований кирилівським шрифтом.

За матеріалами: osbm.lviv.uadiocese-lviv.org