У Львові презентували книгу «Патріярх Йосиф Сліпий і красне письменство»

dsc_003925 жовтня 2016 року, в приміщенні Музею етнографії та народного промислу Інституту народознавства Національної Академії Наук України (НАНУ) у Львові відбулася презентація двотомного видання “Патріярх Йосиф Сліпий і красне письменство” авторства Ірини Іванкович. Захід відбувся під патронатом Фундації «Андрей» та Релігійного Товариства українців католиків «Свята Софія» США.

У своєму слові на відкриття заходу, автор передмови до антології «Сидячи на санях» Високопреосвящений Ігор Возьняк, Митрополит-архієпископ Львівський, підкреслив важливість таких подій, адже вони дають нагоду вшанувати особу Патріярха Йосифа Сліпого. «Блаженніший дуже багато зробив для нашого люду, в тім і на поселеннях. Він вніс духа надії, який оживляв і надихав. Завдяки таким творам, як цей двохтомник, Патріярх залишиться жити у пам’яті свого народу», – зазначив Митрополит Ігор.

dsc_0032

Директор Інституту народознавства НАНУ академік Степан Павлюк підкреслив глибинність дослідженої теми. Цитуючи думку І. Іванкович про те, що  «українська література від початків свого існування тісно пов’язана з його християнською духовністю та кодексом національних ідей», С. Павлюк вказав на особу Патріярха Йосифа, який був речником цих двох питомих рис українського народу.

dsc_0041-1

Автор та упорядник книг Ірина Іванкович розповіла про обрану нею тему дослідження з особистої перспективи.  Так, на її думку, замилування Патріярха Йосифа до літератури на загал залишається terra incognita. Небагатьом відомо, наприклад, що Блаженніший написав обширну літературознавчу статтю про о. Маркіяна Шашкевича «Твердне криця душ наших»; що у своїй статті «Шляхом обнови» розлого цитував поему «Мойсей» Івана Франка; що на відкритті пам’ятника Шевченку перед Українським Католицьким Університетом у Римі усе поминальне слово побудував на Шевченкових «Неофітах». Глибинним було рівно ж знання Блаженнішого іноземних літератур. Саме Патріярхові завдячував своє існування літературно-науковий журнал «Дзвони». Блаженніший був парадигмою творчості багатьох авторів, літературним критиком і ментором значного грона сучасних йому письменників та поетів. Та чи не найвимовнішим індикатором замилування Патріярха до літератури були його власні твори, його особливий релігійно-християнський дискурс. На думку авторки, «Йосиф Сліпий започаткував новий, метафізично-психологічно-імпресіонистичний стиль писання, у якому через пізнання та глибоке відчуття зовнішнього світу, через творіння рук Усевишнього людина – корона Божого Творіння – з’єднується із своїм Творцем. Саме ці твори дають підставу стверджувати, що Блаженніший Йосиф був рівно ж, окрім іншого, філологом, літературознавцем і  письменником, людиною тонкої мистецької натури, вразливої на красу та чутливу до проблем інших людей. Ці нові риси особистости Йосифа Сліпого гармонійно доповнюють його незламність та силу духа, наближаючи його тим самим до кожного із нас», – підсумувала І. Іванкович.

dsc_0043

Народний артист України Богдан Козак, який записав авдіо книгу із вибраними поезіями з антології «Сидячи на санях..», зазначив, що «торкаючись таких постатей, як Митрополит Андрей та Патріярх Йосиф, починаєш розуміти духовну глибину Шевченка і Франка». Відтак, присутні мали нагоду заслухати поезію Богдана Стельмаха «Заповіт блаженнішого патріярха Йосифа» у виконанні Б. Козака.

Видавець книги та модератор презентації Михайло Перун подякував усій редакційній колегії, яка доклала максимум зусиль, аби естетика видання віддзеркалювала його зміст та форму. Завдяки цьому, книгу, що побачила світ у львівському видавництві «Артос» з нагоди 5-річчя Центру студій спадщини Патріярха Йосифа у Філадельфії, було нагороджено грамотою «Найкраща книга Форуму видавців 2016».

Особливою окрасою презентації був виступ заслуженої академічної капели України, Лауреата національної премії України імені Т. Шевченка «Трембіта» під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Миколи Кулика.

За матеріалами Прес-служби Товариства «Свята Софія» США