У Львові презентували книги про блаженних новомучеників редемптористів

Цими днями, у Центрі Шептицького відбулася презентація нових книг про життя блаженних редемптористів отця Зенона Ковалика та отця Івана Зятика.  Цьогоріч минуло 20 років від їхньої беатифікації. З цієї нагоди видали дві біографічні книги: “Якщо така воля Божа, я радо прийму і смерть. Блаженний священномученик Зенон Ковалик, редемпторист» та  “Ми підемо слідами мучеників”. Блаженний священномученик Іван Зятик, редемпторист». Два видання – це шоста та сьома книги із серії «Місіонери великого Відкуплення», яку укладає отець-редемпторист Руслан Піх.

Обидві книги містять  ілюстрований фотоальбом з унікальними світлинами, іконами та документами.  Усього за півтора року вдалося зібрати маловідомі факти про життя та діяльність священників, зібраних з переповідок очевидців та з архівів. Адже факт мучеництва священників необхідно було довести до приїзду Святішого Отця до Львова. До процесу беатифікації  безпосередньо долучився владика Михайло Бубній. Саме він зібрав матеріали про редемптористів, щоб довести факт їхнього мучеництва.

«Було недостатньо матеріалів, щоб довести факти мученицької смерті редемптористів. Про Зенона Ковалика зголосилася розповісти бабуся однієї із сестер-монахинь. Вона чула з перших уст очевидця про ув’язнення та смерть священника. Вона при зустрічі у подробицях розповіла все дослівно й  особисто підтвердила достовірність.  Про отця Івана Зятика вдалось довідатись від його родичів. Однак цього було мало для справи беатифікації.  Факт мучеництва у засланні вдалось довести завдяки знайденій справі  отця Івана в архівах СБУ».

У книзі про отця Зенона Ковалика опублікували хроніки від дитинства до його смерті. Тут зібрані світлини та ікони блаженного, та навіть вірші й записки блаженного редемпториста. Відомо, що його ув’язнили у тюрмі №2, що на вулиці Замартинівській у Львові. Про його перебування у в’язниці розповів очевидець, який перебував у спільній камері зі священником.  З його слів, блаженний Зенон Ковалик розраджував ув’язнених, підтримував духом  та  разом щодня відмовляли молитви. Тіло Зенона Ковалика не знайшли. Проте за свідченнями, вважають, що священника розіп’яли у в’язниці. Місцем поховання блаженного є саме  тюрма на вул. Замартинівській, 9. Помер отець Зенон Ковалик 27 червня, у той же день, коли беатифікували блаженних новомучеників редемптористів.

 

У сьомій книзі про отця Івана Зятика зібрані світлини, ікони та факти про діяльність блаженного як генерального вікарія. Відомо, що священника переслідували та згодом відіслали у табір. У Страсну п’ятницю Івана Зятика побили та облили холодною водою. Рівно через місяць блаженний помер. Сьогодні досі досліджують місце поховання священника.

На презентацію прийшли преосвященні владики, монашество згромадження Редемптористів. З вітальним словом виступив Митрополит Ігор.

«Наші попередники пережили великі випробування й залишились вірними Богу, тому сьогодні Церква визнає їх блаженними. Важливо сьогодні не забувати та розповідати про їхню діяльність, а також брати приклад їхнього терпіння та витривалості до кінця своїх днів».

Серію книг про  блаженних новомучеників редемптористів уклав отець Руслан Піх, Голова історичної Комісії. Опублікувавши першу збірку про Миколая Чарнецького 2014 року, він вирішив досліджувати діяльність й інших видатних співбратів. Сьогодні друком вийшла вже сьома книга із серії «Місіонери великого Відкуплення». Священник на цьому не зупиняється й планує й надалі працювати над біографією видатних співбратів-редемптористів.

« Серія книг присвячена біографії ченців згромадження Редемптористів, до якого я особисто належу. Кожен з них зробив великий внесок в історію Церкви. Наразі плануємо опублікувати  хроніки про монастирі у форматі серій та працюємо над біографіями й інших видатних редемптористів».

Підготувала: Наталя Стареправо