У Львові урочисто заспівали Державний Гімн з нагоди річниці його першого публічного виконання

З нагоди 158-річчя з дня першого публічного виконання Державного Гімну України 10 березня 2023 року на площі Ринок перед міською Ратушею традиційно відбулося урочисте виконання Гімну України.

Долучилися до події представники міської та обласної влади, громадських організацій, військовослужбовці та курсанти Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, Львівського державного університету внутрішніх справ та Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, працівники поліції, вимушено переміщені українці, духовенство та численні львів’яни. Спершу перед міською радою розгорнули великий прапор України (розмір 12 м х 17 м). Опісля всі присутні заспівали Державний Гімн.

«Ще не вмерла Україна» — урочиста пісня о. Михайла Вербицького на слова Павла Чубинського, основа Державного Гімну України. Існує в кількох версіях. 

Знаково, що вірш було створено в 1862 році, вже за рік по смерті Тараса Шевченка, і перше публічне виконання пісні теж пов’язане із посттаттю Кобзаря. Після створення вірша він дуже швидко поширився серед українофільських гуртків, щойно об’єднаних у Громаду. Його автора, поета Павла Чубинського, було вислано на проживання в Архангельську губернію під нагляд поліції «за шкідливий вплив на розум простолюду» («за вредное влияние на умы простолюдинов»). Проте поширення твору продовжилося.

Перша публікація вірша відбулася у львівському журналі «Мета», 1863, № 4. Отримавши поширення на Західній Україні, вірш не пройшов повз увагу релігійних діячів того часу. Один із них, отець Михайло (Вербицький), знаний композитор свого часу, захоплений віршем Павла Чубинського написав музику до нього. У 1865-му твір було опубліковано з нотами. Перше публічне виконання відбулося 10 березня 1865 у Перемишлі як завершальний номер концерту, присвяченого Тарасові Шевченку

На платівку твір вперше записаний у кельнському відділенні «Грамофону» в жовтні 1910 року у виконанні Модеста Менцинського. А вперше почав використовуватись як державний гімн у 1917 році. У Царській Росії пісня «Ще не вмерла Україна» вперше була опублікована 1908 р. в антології Українська Муза.

15 березня 1939 року «Ще не вмерла Україна» затверджений гімном Карпатської України. 6 березня 2003 р. Законом України «Про Державний Гімн України» затверджено текст Державного Гімну України в основу якого покладено пісню «Ще не вмерла Україна» на музику Михайла Вербицького із словами першого куплету та приспіву твору Павла Чубинського. 

Джерело: Львівська міська рада

Фото Романа Балука