У церкві на Львівщині під час ремонту можуть знищити цінні розписи початку ХХ століття

З підлоги і стін вже демонтували частину автентичної керамічної плитки Івана Левинського.

У церкві Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ у Славському розпочали ремонт і збираються знищити цінні розписи початку ХХ століття, а замість них намалювати нові. За словами, настоятеля церкви, о. Андрія Петришина , цінним там є тільки іконостас і його закриють сучасними іконами. Керамічну плитку Левинського з підлоги і стін вже почали демонтовувати, щоб замінити на сучасну, а розписи невдовзі будуть збивати.

Про це сайту ZAXID.NET , повідомила доцентка кафедри дизайну та основ архітектури містобудування НУ Львівська Політехніка Тетяна Казанцева.

За її словами, розписи виконані у стилі української сецесії. На куполі церкви зображено багато янголів, на стінах – численні орнаменти. Про це вона дізналася із листа одного із парафіян, який захотів залишитися анонімним.

“Цей чоловік повідомив, що готується ремонт церкви і на кожній проповіді священик каже, що ці розписи збиватимуть, що вони не становлять жодної цінності. Але є багато досліджень цієї церкви, зокрема Бориса Возницького. По-перше, ця церква,відомого архітектора Василя Нагірного, яка є пам’ яткою архітектури місцевого значення. Розписи там робив видатний художник Модест Сосенко. Вони характеризуються надзвичано глибоким українським колоритом та гарними орнаментнами. Ще Андрея Шептицький писав, що “ці розписи пробуджують найтонші почуття, любов до Бога”. І направду ті розписи дуже гарні і попри риштування там ще є та світла атмосфера” – сказала Тетяна Казанцева сайту
ZAXID.NET.

Також, за словами Тетяни Казанцевої, яка відвідала цю церкву, серед купи керамічного сміття, вона виявила керамічну плитку відомого архітектора Івана Левинського. Її демонтували зі стін церкви.

Настоятель церкви, о. Андрій Петришин заявив ZAXID.NET, що церква не є пам’ яткою архітектури місцевого значення, оскільки там немає відповідної таблички, яка б свідчила про це.

Однак, за словами, Тетяни Казанцевої, ця церква внесена до реєстру
пам’ яток архітектури місцевого значення і вона про це говорила священику.

13 травня церкву також відвідав керівник обласної організації Товариства охорони пам’ яток архітектури Андрій Салюк, який підтвердив слова Тетяни Казанцевої про цінність розпису. Пан Андрій зазначив, що він звернеться до правоохоронних органів, органів культурної спадщини та до керівництва греко-католицької Церкви.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці у Славському, збудована у 1901 році за проектом архітектора Василя Нагірного, за підтримки Митрополита Андрея Шептицького. У 1909 році Модест Сосенко почав розписувати цю церкву. Перший директор Національного музею у Львові Іларіон Свєнціцький писав про цю працю Сосенка: “Усе багатство свого творчого духа, усю умієнтність рисівника- орнаментатора , декоратора і кольориста вложив він в цю церкву”

Джерело: ZAXID.NET

Фото Тетяни Казанцевої