У ВР обговорять перенесення двох державних свят, пов’язаних із церковною календарною реформою

У Верховні Раді України обговорять можливість перенесення двох державних свят – Дня захисника та захисниці та Дня Української Державності. Ці свята водночас є церковними празниками Покрову Пресвятої Богородиці і святого рівноапостольного князя Володимира, відтак вони змістилися у часі після календарної реформи, яку проводять УГКЦ та ПЦУ. Про це повідомляє УНН.

Джерело подає коментар народної депутатки, заступниці голови парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенії Кравчук, що зазначила – вже є звернення щодо такого перенесення від УГКЦ: «Ми обговоримо обов’язково і в Комітеті, очевидно, це дискусія буде ширша з усіма фракціями, групами, тому що ми в Комітеті гуманітарної політики вже отримали листа від настоятеля Української греко-католицької церкви. Очевидно, що Блаженніший Епіфаній також планує після Собору звернутися із питанням щодо двох свят. Це Покрова і також представники церкви, релігійні конфесії говорять про 28 липня, бо це день Святого Володимира і нещодавно ми прийняли рішення, святкувати у цей день День української державності».

Свято Покрову святкують 14 жовтня, а святого Володимира – 28 липня. Перехід Церков на новоюліанський календар передбачає, що дати цих свят переносяться – 1 жовтня та 15 липня відповідно.

Євгенія Кравчук також зауважила, що, ймовірно, обговорять зміни цього року, проте доки діє воєнний стан, питання щодо святкових вихідних днів – неактуальне.

Нагадаємо, 24 травня 2023 року Архиєрейський Собор Православної церкви України затвердив Постанову про календарне питання, в якій визначено перехід на новоюліанський календар з 1 вересня цього року. Водночас Постанова зберігає за парафіями та монастирями, які цього бажають, право використовувати старий календар, а остаточне рішення затвердить Помісний Собор, що відбудеться у липні. Також у лютому цього року про рішення про перехід на новий календар оголосила і Українська греко-католицька церква. Отже, з 1 вересня 2023 року і УГКЦ, і ПЦУ святкуватимуть нерухомі свята за новим стилем. Проте свято Пасхи та пов’язані з ним рухомі церковні празники поки що обчислюватимуть без змін.