УГКЦ переходить на новий календар

Отець і Глава УГКЦ оголосив про перехід Української греко-католицької церкви на новий стиль для нерухомих свят зі збереженням чинної Пасхалії. Відповідне рішення прийняв Архиєрейський Синод УГКЦ в Україні на засіданні, що минулого тижні відбулося в Брюховичах.

Продовжуючи розпочате на минулих сесіях Архиєрейського Синоду тривале обговорення питання щодо календарної реформи, Отці Синоду заслухали результати єпархіальних та екзархальних опитувань духовенства та монашества щодо цього питання, та, предметно обговоривши його, – прийняли рішення. Воно зафіксоване у п’ятій постанові Синоду.

Рішення щодо календарної реформи Блаженніший Святослав оприлюднив у понеділок, 6 лютого 2023 року, у прямому ефірі «Живого телебачення».

Глава УГКЦ зазначив, що під час Синоду заслухали кожного єпископа, а кожен владика проконсультувався зі своїм духовенством.  Львівська Митрополія УГКЦ навіть провела окремий Митрополичий Синод, під час якого владики Львівщини обговорили це питання. Івано-Франківська Митрополія провела анкетування, Тернопільська – консультації, Київська – зустрічі з духовенством. Відтак рішенням Синоду з 1 вересня 2023 року УГКЦ в Україні переходить на новий стиль, коли йдеться про святкування нерухомих свят. Зокрема, важливо наголосити – ідеться не лише про дату Різдва, а всього літургійного року.

Блаженніший Святослав зазначив, що в цьому випадку назва григоріанського календаря є неточною, адже попри зміну дат нерухомих свят Пасхалія поки що обчислюється старим способом. «Наші православні брати такого типу поєднання називають новоюліанським календарем, але це теж неточне окреслення, тому ми його не вживаємо», – зазначив Глава УГКЦ, наголосивши: ведеться постійна праця між Римом і Константинополем над спільною оновленою Пасхалією, щоб християни цілого світу могли святкувати Пасху в один день. Тому УГКЦ вирішили зачекати з повною зміною календаря, адже навіть зі зміною стилю святкуватиме Пасху з усіма церквами візантійської традиції.

«Нам треба так підійти до питання календаря, щоб він нас більше не роз’єднував, а об’єднував», – підкреслив Блаженніший Святослав. 

За його словами, Синод УГКЦ не хотів нікого примушувати, проте це питання стало викликом, що глибоко турбує вірних. За результатами опитувань, прихильниками календарної реформи є більше 90% вірних. Саме тому було прийняте рішення цього переходу. 

Втім, для парафій та громад, які не готові до зміни календаря, Синод залишив можливість поки що (за рішенням і благословенням місцевого Архиєрея) звершувати літургійне життя за юліанським календарем до 2025 року. Цей рік, в який святкуватимуть 1700-ліття Нікейського Собору, має стати знаковим для всієї Церкви, тому до цього часу громади мають можливість природно перейти на оновлений календар, щоб відтак наступним спільним кроком Вселенської Церкви було прийняття спільної нової Пасхалії.

Щодо того, яку реакцію слід очікувати від Православної церкви України, Глава УГКЦ зазначив: «Я сподіваюся, що наші православні брати підуть за нами, тобто будуть єпископи, що будуть готові перейти на новоюліанський календар». Він пригадав, що відбулися обговорення, зустрічі, присвчені цьому питанню, і зараз УГКЦ представила своє рішення. ПЦУ, за його словами, обрала інший механізм: спочатку дала можливість окремим громадам обирати новий стиль, а остаточне рішення прийме Архиєрейський Собор, що має відбутися у травні. Спільна робоча група ще не створена, проте кроки до спільного святкування постійно роблять з обох сторін.

«Думаю, ви розумієте, наскільки делікатним є це питання, і наскільки виважено ми мали підійти до цього питання. Не біймося змін! Ми так хочемо, щоб наша Україна була інакшою. Мінямося! Зробімо цей крок в довірі до вашої Матері-Церкви. Не біймося стати інакшими – але водночас стати кращими», – наголосив Блаженніший Святослав.

Також читайте: Предстоятелі УГКЦ та ПЦУ обговорили можливість календарної реформи: про що домовились

Глава УГКЦ: «Ми маємо шукати шляхів переходу на Григоріанський календар»

Фото: УГКЦ