Чому Днем народження Ісуса Христа вважається 25 грудня? Як вирахували цю дату? І що є важливішим за цифри календаря?
Про це розповіли в дописі на фейсбук-сторінці Православної церкви України.
Про подію та обставини народження Христа розповідають два євангелисти – Матвій (Мт. 1:18 –25, 2:1–12) та Лука (Лк. 2:4–20), проте ні Писання, ні Передання Церкви не подають точної дати цієї важливої події. Спершу Церква не виокремлювала Різдва як самостійного свята: до IV століття його святкували разом із Богоявленням — 6 січня. Вже пізніше свята розділили – спершу це відбулося в Антіохії та Каппадокії, а потім – у Константинополі. Приблизно тоді для Різдва Христового визначили календарну дату 25 грудня.
Як саме її вирахували?
Щодо цього існує кілька підходів, розповіли у ПЦУ.
Перший із них вказує на те, що Христос перебував на землі повне число років, тож був зачатий в день Благовіщення, який, згідно з деякими обчисленнями, збігається з днем Розп’яття. Того року єврейська Пасха, під час якої Спасителя розіп’яли, випадала на 25 березня. Відраховуючи звідси дев’ять місяців, отримували 25 грудня як дату Різдва Христового. Цю дату на початку III століття прийняв святий Іполит, її підтримали також святий Іван Золотоустий (IV ст.) та блаженний Августин (V ст.).
«За другим підходом, дата Різдва Христового вираховується, виходячи з дати зачаття Іоана Предтечі, Хрестителя Господнього. Від дати руйнування Єрусалимського храму шляхом зворотного хронологічного відліку виводили дату зачаття славного пророка на 23 вересня. Звідси відраховували 6 місяців вперед, отримуючи дату Благовіщення і чудесного зачаття Сина Божого (25 березня). І ще плюс 9 місяців – отримуємо дату народження Спасителя, 25 грудня», — зазначають у повідомленні.
Такий підхід стосується кількох згадок у Святому Письмі. Зокрема, євангелист Лука пише, що під час Благовіщення Архангел Гавриїл каже до Марії:
«Ось і Єлисавета, родичка Твоя, і вона зачала сина в старості своїй, і це вже шостий місяць їй, хоча називають її неплідною, бо не буває безсилим у Бога ніяке слово» (Лк. 1:36–38).
Пізніше Марія відвідує Єлисавету (Лк. 1:39–44); через три місяці після їхньої зустрічі народився Іван Предтеча (його Різдво святкуємо 24 червня), а через дев’ять – Ісус Христос (Різдво Христове відзначаємо в ніч з 24 на 25 грудня). Таким чином святий Предтеча старший від Ісуса на шість земних календарних місяців. З плином часу «в історії Церкви траплялися різні події, розділення, календарні реформи, що призвели до появи кількох дат відзначення події Різдва Христового».
Разом з тим в ПЦУ наголошують на тому, що для християн більш важливими за дату та цифри календаря «ЗМІСТ і СЕНС шанованої нами події».
«Тож вслухаймося в піснеспіви за богослужінням та почуймо: Христос народжується – славте; Христос з небес — зустрічайте!», — закликали в ПЦУ.