В соборі святого Юрія відсвяткують 350-ліття перенесення до Львова Теребовлянської чудотворної ікони

У 2024 році виповнюється 350 років перенесення до Львова однієї з найстаріших українських «плачучих» ікон – Теребовлянської чудотворної ікони Пресвятої Богородиці. На свято Покрову Архикатедральний собор святого Юрія, де перебуває святиня, запрошує львів’ян спільно помолитися перед нею з нагоди цього ювілею та отримати повний відпуст.

Про чудотворну ікону Богородиці з Теребовлі, її історію та пов’язані з нею чуда, а також про ювілей перебування реліквії у Львові Архикатедральний собор розповів на своїй фейсбук-сторінці.

Теребовлянська чудотворна ікона Божої Матері є однією із найстаріших «плачучих» ікон в Україні. Вона походить зі Свято-Преображенського монастиря ЧСВВ біля с. Підгіряни (Підгора) за два км від міста Теребовля на Тернопільщині. Перша письмова згадка про ікону датується 1663 роком – це запис у теребовлянській судовій книзі: «…Образ Пречистої Діви плакав у четверговий день перед українським Великоднем». Ще один подібний запис вказує на Великодню Суботу, коли ікона «… ревно плакала, змінившися». Іонікій Галятовський пише про плач Теребовлянської ікони у своєму творі «Небо новоє». Цю подію під присягою засвідчили очевидці різних конфесій, серед яких була козацька сотня із сотником Іваном Суловським, чимало духовенства, шляхти, міщан і простих людей.

Історичні джерела фіксують кілька випадків, коли теребовлянський замок вистояв проти навали турків і татар, зокрема через молитву перед цією іконою Богородиці. Вперше це сталося в 1651 році. Ще раз облога замку відбулася з 29 вересня до 6 жовтня 1673 року. Під час облоги турки намагалися підірвати замкові мури. Захисники замку з молитвою звернулися до Богородиці, прославленої в Теребовлянській іконі, і сталося чудо: вибухова хвиля не завдала шкоди мурам, а натомість вдарила по ворожих військах, спричинивши серед них великі втрати. За свідченням очевидців, у момент вибуху на замкових мурах було видно сяюючу постать Богоматері.

Єпископ Йосиф Шумлянський. Фото – фейсбук-сторінка собору святого Юра

У 1673 році єпископ Йосиф Шумлянський проголосив Теребовлянську ікону Пресвятої Богородиці чудотворною, а в 1674 році вирішив перенести її до Львова з огляду на близькість Теребовлі до Камʼянця-Подільського, звідки турки здійснювали свої напади на галицькі землі. Ікону перенесли до катедри на Святоюрській горі, де вона також прославилася чудесами. Так у 1704 році під час шведської облоги Львова мешканці міста молилися перед святинею, аби Богородиця вберегла Львів від розорення. За свідченням, збереженим у міських хроніках, «…Мати Божа в тій іконі розплакалася, і своїми сльозами спонукала шведського генерала Штембока зректися величезної контрибуції з львівʼян, надалі її не домагатися і залишити місто в спокою». Всі ці події з історії реліквії описані в акафісті до Теребовлянської чудотворної ікони Богоматері, який моляться в соборі святого Юрія щосереди після вечірньої Літургії.

«У 2000-2001 рр. Теребовлянську чудотворну ікону Пресвятої Богородиці було реставровано. Реставраційні роботи виконали Ярослав Мовчан та його син Данило. Розкриття первісного малярства (реставратор — Ярослав Мовчан) відкрило на поверхні ікони виразні матеріальні сліди вузьких потоків рідини, що текла з очей Богородиці», – розповідають у публікації.

У 2001 році, під час свого візиту в Україну, папа Іван Павло ІІ відвідав Святоюрський собор, де молився перед Теребовлянською іконою і власноручно коронував її. Ця подія відбулася 25 червня 2001 року.

Відзначаючи 350-ліття перенесення чудотворної ікони з Теребовлі до Львова, Архикатедральний собор відсвяткує цю подію у день свого другого храмового празника, свята Покрову Пресвятої Богородиці, 1 жовтня.

 «Цей рік є ювілейним роком для міста Львова і для собору. Властиво, перебування чудотворного образу Теребовлянського від часів єпископа Йосифа Шумлянського – з 1674 року – є дуже тісно пов’язане з празником Покрова Пресвятої Богородиці, який, як відомо, є другим празником нашого храму», – розповів «Духовній величі Львова» сотрудник Архикатедрального собору святого Юрія о. д-р Іван Гобела. «Ще до того, як цей собор, який ми тепер бачимо, був зведений, на його місці розташовувався дерев’яний храм, і збоку, з бічної нави, де сьогодні, властиво, перебуває чудотворна Теребовлянська ікона, була каплиця, присвячена Покрову Пресвятої Богородиці. Коли чудотворний образ Теребовлянської Богородиці був перенесений до міста Львова, його помістили саме в цій каплиці. Очевидно, каплиця вже не збереглася, але на пам’ять про неї свято Покрову Пресвятої Богородиці тісно пов’язане з цією чудотворною іконою».

Собор святого Юрія (м. Львів, пл. св. Юра, 5)

Бажаючи зробити більший наголос на чудотворній Теребовлянській іконі, в Архикатедральному соборі, зокрема в день Покрову Пресвятої Богородиці, відбудуться святкові богослужіння – Божественна Літургія, акафіст і обхід довкола храму з чудотворною іконою Теребовлянської Богородиці, якою благословлятимуть місто.

«Вісім днів посвяття Покрову Пресвятої Богородиці матимемо моління перед цим чудотворним образом за наше українське військо, за нашу державу, за місто і всю Україну, щоби Богородиця, подібно, як колись Теребовлю і Львів, і сьогодні врятувала від новітнього московського варварського нашестя наше місто, нашу Україну і зокрема славних наших воїнів», – зазначив о. Іван Гобела. «Бажаємо в такий спосіб привернути увагу всіх прихожан, парафіян собору, зрештою всіх мешканців Львова і всіх небайдужих, щоби, використовуючи цей момент, могли приклонитися перед чудотворним Теребовлянським образом Пресвятої Богородиці».

Священник також відзначив, що це – нагода переосмислити те, які благодаті Господь дарує нам через святиню, якої ми часто не вміємо оцінити. «Ми інколи так шукаємо чогось надзвичайного, їдемо в різноманітні Марійські паломництва – це дуже добре; але забуваємо, що навіть тут, в Україні, навіть дуже близько ми маємо свою святиню. Стараємося шукати чогось надзвичайного, але Богородиця є завжди одна і та сама всюди – чи в Люрді, чи у Фатімі, чи в Україні, в Марійських намолених відпустових місцях – Уневі, Зарваниці, чи в нашій Теребовлянській іконі. Ми повинні їх плекати, дбати, про них пам’ятати і таким чином в доброму розумінні пропагувати», – підкреслив о. Іван Гобела.

За розкладом святкових богослужінь можна стежити на сторінці собору. В день празника Покрову, 1 жовтня, після Літургії о 10:00 відбудеться обхід храму із благословенням чудотворною іконою міста. Також цього дня можна отримати повний відпуст, який в Архикатедральному соборі уділяють на два храмові празники – святого Юрія та Покрову Пресвятої Богородиці. Для повного відпусту важливо виконати кілька умов – сповідь і Причастя в Архикатедральному соборі та участь у святкових богослуженнях цього дня, а також молитва в наміренні поширення Святої Віри та за Святішого Отця, зокрема «Отче наш», Символ Віри та прикликання Пресвятої Богородиці у день празника Її Покрову.

Щодня, з першого по восьме жовтня включно, перед Теребовлянською чудотворною іконою Пресвятої Богородиці звершуватимуть акафіст Пресвятій Богородиці:

у будні дні — після Божественної Літургії о 10:00;

у суботу — після Божественної Літургії о 9:00;

у неділю — після Божественної Літургії об 11:00.