Владика Борис: “Багатьох наслідки умиротворення Гітлера нічого не навчили”

Голова Філадельфійської архиєпархії УГКЦ в США митрополит Борис Ґудзяк прокоментував статтю* Росса Даутата в New York Times про політику США та російську агресію в Україні:

«Логіка цієї статті небезпечна і розчаровує, бо вона недалекоглядна та морально порожня. Багатьох історичні наслідки умиротворення Гітлера нічого не навчили. Це добре видно у випадку із Володимиром Путіним. Не було Нюрнберга для комунізму, для винних у радянських злочинах проти людяності. 

Відсутність у західному світі філософського консенсусу та політичного засудження порочності радянської спадщини призводить до того, що сучасна політика західних країн щодо Росії будується на піску.

Для президента Росії «розпад Радянського Союзу – найбільша геополітична катастрофа ХХ століття».  Він наполягає, що його потрібно відновити. 

Проте справжнього відторгнення: філософського, культурного, соціального, політичного — на Заході загалом і, здається, у свідомості автора такі наміри не викликають. Ніякого морального обурення, отже, і морального стимулу для політики, спрямованої на боротьбу з мутаціями радянського російського імперіалізму.

У нас не тільки немає «антитіл» проти класових ідеологій та російського імперіалізму, але ми виступаємо проти “носіння масок” та стали «антивакцинаторами». Деякі навіть кажуть, що «пандемії» немає: нема небезпеки (для нас), не існує вірусу російського імперіалізму. Ми можемо залишатись в  ізоляції, і нас це не торкнеться.

Будь-який натяк, у будь-якій формі на «нацистську» риторику чи її відродження, відсікається на корені на Заході та Заходом на всіх рівнях і у всіх формах і це ПРАВИЛЬНО. Можливість збереження російської радянської колоніальної спадщини має бути так само необговорюваною і неприпустимою, як і будь-яке поняття про нацизм”. 

своїй статті Росс Даутат підводить до висновку, що задля порятунку світу від ядерної війни, яка може бути викликана непоступливістю Заходу Кремлю, Україна повинна пожертвувати Донбасом (і тим більше Кримом). Натомість автор пропонує американцям зосередити свою увагу та сили на Далекому Сході та Китаю. А українцям та американцям, які вболівають за Україну, радить змиритись з біллю втрати задля умиротворення Росії. Зокрема, автор вважає розумним виходом з кризи варіант мораторію – запевнення Кремля в тому, що Україна та інші колишні республіки СРСР не будуть прийняті в НАТО впродовж 25-ти років. 

Нагадаємо, що католицькі єпископи в Україні та Польщі сьогодні закликали шукати альтернативу війні