Владика Матфей: «Господь хоче, щоб і сьогодні ми почули Його голос там, над Йорданом»

Із святом Богоявлення пов’язане Велике водосвяття. Вже у ці дні священики з йорданськими відвідинами завітають у наші домівки. Нехай освячення цією чудодійною водою дарує оздоровлення, як тілесне, так і духовне. Нехай сила йорданської води охороняє наші домівки від всякої небезпеки. Про освячення води, як знак великого Божого благословення, розповідає єпископ Володимир-Волинський і Турійський ПЦУ Матфей:

«Вся природа і весь наш світ до гріхопадіння знаходилися у повній гармонії. Так, у Книзі Буття ми читаємо про сотворення світу, про те, як Бог творив світ. І до гріхопадіння людини все перебувало в гармонії, адже сам Бог перебував із своїм творінням. Але після гріхопадіння все піддалося тлінню, все піддалося ураженню. Гріх доторкнувся до всього, гріх доторкнувся не тільки до людини, як, наприклад, до Адама і Єви, а все піддалося впливу гріха. Тому ми бачимо цей процес, коли людина не використовує все на добро, на святість, і як все те піддається ураженню. Якщо ж людина не піклується про природу, про річки, озера, джерела, то бачимо жахливі наслідки. Науковці кажуть, що в майбутньому будуть битися не за нафту і газ, а за те, щоб напитися чистої води. Вже відчувається брак чистої води, культура споживання і використання заставляє задуматися над тим, що водна стихія, внаслідок діяльності людини, зазнає багатьох уражень. Боротьба за чисту воду буде більшою, аніж за енергоресурси, оскільки від енергоресурсів людина може відмовитися і якось пристосуватися, то без їжі і води людина не зможе. Ми бачимо, що внаслідок нашої діяльності, внаслідок наших нераціональних засобів використання, навіть вода стає дефіцитом. Тоді чому ми дивуємося, коли проходить час і все вертається на своє місце, адже ми далі робимо те ж саме, далі грішимо, далі чинимо неправильно?

І кожного року ми освячуємо водну стихію, як знак великого Божого благословення. Саме свято називається Богоявлення, тобто ми розуміємо, що Бог явився в трьох іпостасях на річці Йордан, а Христос своїм пришестям освятив води. У піснеспівах ми читаємо: «Освятив води і глави зміїв сокрушив». Люди приходили до Івана Предтечі на річку Йордан і каялися в гріхах. Іван казав: «Покайтеся, бо наблизилося Царство Небесне». Весь цей гріх осідав в цій воді. І ось святі Отці Церкви кажуть, що ввійшовши в Йордан, Христос прийняв на Себе весь гріх світу. Тому кажуть, що недарма Господь на сорок днів після Йордану віддалився в пустелю, на гору спокус, там де Він постився і молився, бо Його початок служіння людству вимагав такого глибокого очищення. Адже весь біль, вся неміч, всі беззаконня Він відчув там, в цих водах ріки Йордан. Ми освячуємо воду, щоби люди, набираючи її, окроплюючись нею, споживаючи її, відчували, що Господь не залишає кожного із нас, якими б ми не були, навіть закляклими грішниками. Якщо ми справді хочемо спасіння, то Господь навіть через водну стихію перебуває з нами. Тому цей обряд освячення води нагадує нам про Богоявлення, нагадує нам про те, що Бог являється і нас благословляє. Господь хоче, щоб і сьогодні ми почули Його голос там, над Йорданом. Споживаючи цю воду, окроплюючись нею, окроплюючи наші домівки і все, що знаходиться довкола нас, ми закликаємо, щоб Господь і далі милував нас, грішників».

Підготувала Юліана Лавриш

За матеріалами передачі «Запитай у Архіпастиря»