Владика Венедикт: “Покликання — це прожити у повноті своє життя”

 У ефірі “Радіо Перше”  у програмі “Інший погляд” єпископ Чиказької єпархії Владика Венедикт розповів як знайти своє покликання у житті. Чому покликанням є кожен момент, який проживаємо? Як знайти радість і мир? Про це та більше – читайте.

-Владико Венедикте, для Вас покликання, що це за слово? Впевнена, що для Вас це не слово.

-Для мене покликання – це бути уважним до свого життя. Бо я, як людина віруюча, вірю що Бог завжди промовляє. Звичайно, що він промовляє через молитву, але у дуже великій мірі Бог промовляє через обставини нашого життя. Дуже важливо  аналізувати обставини. Ми  часто кажемо: так сталося, так відбулося, мені повезло. Нічого не стається випадково. Все у житті має свою логіку. Для мене покликання – це бути відкритим на Бога кожну мить свого життя. Бо саме цю мить мені дає Господь. Минуле вже сталося, його вже немає. Для мене покликання – перебувати у цю мить мого життя, яку Господь мені дав. Цінувати людину. 

-Ви говорите про ці істини, які ми час від часу чуємо. Чому виходить, що людство розвивається, а до цих догматів ми так і не прислуховуємося?

-Чому так є? Бо ми дуже часто, живучи у цьому світі, реагуємо. Ми не маємо на все реагувати, що відбувається. Наше життя не проактивне, а реактивне. Велика проблема у суспільстві, що воно таке реактивне. Погляньмо на наше життя: “Ти мене знерував, тому я так поводжуся”. Навіть свою поведінку ми узалежнюємо від інших людей.

-Любимо казати: “погана людина, зла людина”.  Бо вчинки можуть бути погані, а людина хороша.

-Чому нам приємно з дітьми? Бо вони не мають стереотипів ні про кого, вони дуже відкрито поводяться. 

– А от стереотипи про нас самих? Вони ускладнюють нам пошук власного покликання?

Сповідь – це не тільки феномен, що Бог мені прощає, але відчуття, що є хтось, хто в мене вірить. Якщо я пообіцяв комусь змінитися, а не змінився, то людина може мене відкинути. Але Бог у мене вірить. Бог не має стереотипів про мене. Він не дивиться на мене крізь призму моїх успіхів, чи невдач. Він певний того, що я можу стати кращим, виконати своє покликання. Погляньте. Кожна людина унікальна і неповторна. Кожен має свою місію і призначення. Так як і кожна річ має певне призначення, так і кожна людина.

– Мені дуже  сподобалася Ваша думка про те, що життя треба писати не на чернетку, а відразу на чистовик. Це дуже важливі слова. Треба не відкладати все на потім, а є сьогоднішній день і все.

-У нас є така ілюзія. Ми завжди ідеалізуємо минуле, або майбутнє. Старші покоління часто кажуть: “От, колись було!”. А як молоді думають: “От, як колись буде, коли я закінчу інститут, одружуся, тощо”. А проблема та сама. І ті, і інші не живуть у реальності. Ми шукаємо якісь ідеальні обставини. Але обставини є такі як є. Бог тобі дав цей час. У ньому ти можеш жити, щось робити.

-Якщо усвідомлювати, що життя є дар, то щодня ми мусимо свідомо обирати: зробити щось корисне, або некорисне. Життя – це вибір. Чи може він допомогти у пізнанні свого покликання?

-Звичайно, ми робимо вибори. Але дуже важливо аналізувати ці вибори. Потрібно робити вибір, але вміти аналізувати. Якщо помилка сталася, треба зрозуміти що до неї призвело.

-Коли звучить слово “покликання”, то лунає дуже велично. Уявляється супермен, який має врятувати людство. Але можливо прожити кожен день із вдячністю – це теж покликання?

-Для мене покликання- це прожити в повноті своє життя.  Уявімо організм. Кожен орган на своєму місці. Серце свою роль виконує, нирки свою. У цьому є величезне щастя відчути себе на своєму місці. Відчути, що те, що ти робиш є унікальне і неповторне. Починаючи від водія, до артиста, які є на своєму місці. Але бувають люди, які не на своєму місці, не відчувають радості життя. Моє переконання, що це найважливіша річ, якої треба вчити дітей. Не питання професії, посади, а людського буття. 

– Призначення дарує радість?

-Цілковито. Якщо ти на своєму місці, то відчуваєш радість. Ціле наше життя може перетворитися на заробляння грошей. Це може бути схоже на обмінний пункт. 5 днів на тиждень заробляємо гроші, 2 дні витрачаємо. Тобто ми наше життя обмінюємо на гроші. І бачимо скільки людей не мають від того радості. І коли ти є на твоєму місці, то це інакше відчуття. Я не є проти грошей, адже маючи їх, можеш допомогти комусь іншому. Питання в тому, що твоє покликання має тебе сповнити щастям, радістю і миром.

-Радість це і ресурс, і натхнення. Чи можемо говорити про те, що до чого душа бажає там і є закладене наше покликання?

-Так, це те, що ми називаємо інтуїцією. Інтуїція – це знання свідомі і несвідомі, досвід, досвід попередніх поколінь. Якщо ти щось хочеш, варто це спробувати. 

– Ми можемо знецінити своє покликання? Не втілити наше бажання?

-У житті святих і осіб, які здобули щось у сфері бізнесу, то завжди має бути праця. У пізнанні покликання має бути завжди праця. Скрипаль має вправлятися на скрипці 5-6 годин щодня.

-А які питання треба внутрішньо поставити, що почути своє покликання?

-Я би сказав, що не треба ставити питання, а треба побути в тиші.  Ми реагуємо часто реакційно. Нам скучно бути самим із собою. Ми вмикаємо інтернет. Це втеча від себе. Бо ти не знаєш себе. Можна зробити таку практику, щоб знайти 5-10 хвилин, відключити телефон. У той момент виникне купа справ, які треба зробити. Але побути у цій тиші, коли немов вода скаламучена осідає. Коли ми робимо дурні рішення? У часі поспіху. Чим більше на нас тиснуть, тим важливіше знайти тишу.

-Чи покликання має певне відображення у цінностях, які транслюємо?

-Цінності це фундамент. Ми завжди проєктуємо те, що носимо. Реальне життя – це немовби дзеркало, де ми показуємо себе. Товариш пізнається у біді. Не тільки товариш, але я й сам пізнаюся. Конфлікт, трудність завжди дає нам зростати.  Якщо людина вірить, то шукає відповідь завжди у Бозі. У Бога є всі рішення. Тому треба “підключатися” до Бога, молитися. У Бога є відповідь на всі ситуації. Бог, Який є батько для нас, завжди прагне для нас добра. У будь-якому випадку.

-Дуже легко, коли радісно все. Але коли виникають певні кризові ситуації, коли все валиться з рук, певна безвихідь. Тоді важко зрозуміти про покликання. 

Коли приходять певні зміни,то може виникнути криза.  Це коли нам треба змінити роботу, стиль життя. Тоді треба прийти до хати, порефлектувати, подумати, заспокоїтися. Рішення є. І куди йти, і що робити. Може у моїй голові нема рішення, але рішення можна ухвалили. 

-А коли людина знайшла своє покликання?

– Це буває досить рідко. Я зустрічав людей, які не розуміють для чого вони живуть, чого вони хочуть у цьому житті. Вживають себе без призначення. Це мене найбільше завжди боліло і болить. Людина має унікальне і неповторне життя. Вона думає що буде жити вічно. А людина живе раз. Ти не пишеш чернетку. Життя – це як продукт, який псується швидко. Ти не можеш його дати до холодильника, воно триває.

-Але ж ми не застраховані від своїх думок. Ми інколи самі може створити пекло у своїй голові. Нам можуть пробачити близькі люди, але ми самі собі не пробачаємо. Чи можемо це вважати теж проявом его?

-Кожна людина помиляється. Але мені здається, що Богові не так боляче наші помилки, як наша байдужість до свого життя. Це не є питання що ми грішні чи святі. ЦЕ шкала, у якому напрямку ми рухаємося.

-Коли людина знайшла своє покликання. Як жити у покликанні? Це ж теж нові виклики.

-Навпаки це радість. Коли ти робиш те, на що Бог тобі дав натхнення. Більша радість давати, ніж брати. Є покликання глобальне – певні речі, яким я себе присвячую, але покликання це кожна мить життя. Коли я йду і пропускаю людину на переході вперед себе, коли телефоную до свого приятеля, допомагаю комусь іншому. Покликання – це щось глобальне, з одного боку. А з іншого – це щось реальне, яке я втілюю у кожну мить свого життя. 

-Як пізнати покликання?

– Дуже просто – забажати цього.  Питання:”Чи я бажаю це покликання у своєму житті?”. Якщо я бажаю це, то Бог допоможе. Найважливіше – це забажати і Бог, шануючи наше бажання, дасть нам розуміння. Головне, щоб ми мали до цього стремління.Коли ми говоримо про покликання – це не тільки щось робити, це буття. Бути мамою, виховувати дітей – це покликання, бути мером, монахом чи монахинею.

-Ви казали, що вже 25 років не ставите собі питання,яким є ваше покликання.

– Так, бо я довіряюся Церкві, яка вказує мені глобально, де би я мав бути і що робити. Останні 4 роки я постійно стараюся писати певні книжки. Це мені ніхто не каже робити, але відчуваю, що повинен спробувати. Мені завжди легше пізнавати покликання через інших людей. Значить через Церкву.

Фото: Myroslav.Mtm