Вселенська Патріархія відновила в сані заборонених в РПЦ МП кліриків з Литви

Священний Синод Константинопольського патріархату скасував рішення Литовської єпархії Московського патріархату та відновив у священному сані пʼятьох кліриків. Їхньою провиною була антивоєнна позиція після широкомасштабного вторгнення росіян в Україну.

Про це йдеться Комюніке про апеляцію кліриків з Литви розміщеному на сайті Вселенської патріархії.

В документі, зокрема, говориться, що Патріарх Варфоломій має виняткову відповідальність вивчення апеляцій згідно з Божественними та Священними канонами (9 і 17 Четвертого Вселенського Соборів) та відповідно до освяченої практики Церкви.

«Після ретельного вивчення цих справ було встановлено, з одного боку, що вони були остаточно засуджені своєю церковною владою, яка винесла вироки, а з іншого боку, що причини, за якими були винесені ці вироки, були засновані абсолютно не згідно з церковними критеріями, а на справедливій незгоді вищезгаданих кліриків із війною в Україні. З цієї причини Його Всесвятість, розглянувши ці апеляції в останній інстанції, рекомендував Святішому і Священному Синоду скасувати накладену на них заборону позбавлення сану та відновити їх в колишніх церковних ступенях, що й було одностайно вирішено», – йдеться в комюніке Синоду.

Також Вселенський Патріарх прийняв вищезгаданих кліриків під свій омофор відповідно до їх прохання, беручи до уваги прийняті права його Престолу, як це показово зафіксовано також у тлумаченні Патріарха Антіохійського Феодора Вальсамона на 17-й та 18-й канони Трульського та на 10-й канон Сьомого Вселенського Собору («А з цього канону прямо випливає, що тільки Константинопольському Патріарху дозволяється приймати чужих кліриків, навіть без відпускних грамот від того, хто їх висвятив»).

Нагадаємо, що отці Володимирас Селявко і Віталіюс Моцкус, і священики отці Віталіс Даупарас, Гінтарас Сунгайла та Георгій Ананьєв, були покарані позбавленням сану Московським Патріархатом через їх критику війни в Україні та на підставі своїх прав подали апеляцію Вселенському патріарху.